ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σουηδία

Για 5η φορά στην ιστορία της η Σουηδία κατέκτησε τον ευρωπαϊκό τίτλο στους άνδρες νικώντας στον τελικό 27-26 την Ισπανία με πέναλτι του Έκμπεργκ σε νεκρό χρόνο.

Η Σουηδία σήκωσε το τρόπαιο της πρωταθλήτριας Ευρώπης 2022 στο χάντμπολ. Στον συγκλονιστικό τελικό της Βουδαπέστης, απέναντι στην Ισπανία, νίκησε στη λήξη 27-26 με εύστοχο πέναλτι του Νίκλας Έκμπεργκ!

Είναι η 5η φορά στην ιστορία της, που ανεβαίνει στην κορυφή της Ευρώπης, αλλά η πρώτη μετά από 20 ολόκληρα χρόνια (1994, 1998, 2000 και 2002 οι προηγούμενες). Δίνει συνέχεια στο ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αιγύπτου το 2021, ενώ σηματοδότησε την πρώτη νίκη επί της Ισπανίας μετά από 13 χρόνια. Μέσα σε 12 μήνες η νέα γενιά αθλητών του Γκλεν Σέλμπεργκ απέδειξε την εξαιρετική δουλειά και ποιότητά της και στα γήπεδα της Ουγγαρίας και της Σλοβακίας, όπου έγινε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Συγκλονιστικός τελικός μπροστά σε 14.000 φιλάθλους

Ο τελικός έγινε στο MVM Arena μπροστά σε 14.000 θεατές. Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του και στο ημίχρονο προηγείτο ένα γκολ η Ισπανία (14-13). Θα πήγαινε στην παράταση, αν δεν ερχόταν το γκολ του Έκμπεργκ από τη γραμμή των επτά μέτρων σε νεκρό χρόνο.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Δανία επίσης σε συναρπαστικό ματς. Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 νίκησε στην παράταση τη Γαλλία με 35-32.