HANDBALL PREMIER: Προβάδισμα τίτλου για την ΑΕΚ στους τελικούς με νίκη επί του ΠΑΟΚ 36-27

Η ΑΕΚ ανέλαβε από την αρχή τον έλεγχο, «έχτισε» διαφορά και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα. Πρώτος σκόρερ ο Τζηράς με 8 γκολ.

Ανώτερη η ΑΕΚ έκανε χωρίς ιδιαίτερη πίεση το 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ στους τελικούς της Handball Premier. Το πρώτο από τα ματς τίτλου μεταξύ των δύο ομάδων έγινε στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ και είχε κυρίαρχη την «Ένωση», η οποία πέρασε από την αρχή το παιχνίδι της, «έχτισε» διαφορά και ουσιαστικά δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα. Επιβλήθηκε με 36-27 και της μένει μία ακόμη νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα και να κάνει το τρεμπλ μετά το Τσάλεντζ καπ και το Κύπελλο Ελλάδας.

Τα προβλήματα προετοιμασίας των δύο ομάδων, φάνηκαν στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες να μην έχουν τον απαραίτητο αγωνιστικό ρυθμό. Οι βάσεις για τη νίκη της ομάδας του Δημήτρη Δημητρούλια, η οποία παίζει με το πλεονέκτημα έδρας, μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο. Έκανε μεστή εμφάνιση με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και καλή δουλειά στην άμυνα, όταν την ίδια ώρα οι Θεσσαλονικείς υπέπεσαν σε πολλά λάθη κι έδειχναν να μην έχουν την κατάλληλη συγκέντρωση. Το ημίχρονο έληξε 19-12 και μέσα σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ έφτασε αρκετές φορές σε εύκολα γκολ, τα οποία ήταν λογικό να τονώσουν κι άλλο τη δική της αυτοπεποίθηση και να επηρεάσουν την ομάδα του ΠΑΟΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πάνου Γούσιου κατάφερε αρχικά με κάποια μικρά ξεσπάσματα ν’ αποκτήσει μία επαφή με το σκορ, όμως η ΑΕΚ έβρισκε τις λύσεις και δεν απειλήθηκε σοβαρά. Διατηρούσε τη διαφορά ασφαλείας, την πήγε ακόμα και στα δέκα τέρματα και από κάποιο χρονικό σημείο κι έπειτα επέλεξε να κάνει και οικονομία δυνάμεων και να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε νεαρούς αθλητές της.

Το παιχνίδι στην κόντρα απέδωσε εξαιρετικά για την ΑΕΚ, μάλιστα ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Τζηράς, έκανε το 27-18 στο 41’ έχοντας οκτώ γκολ σε ισάριθμα σουτ, ενώ στο 45’ το σκορ έγινε 29-19. Ο Λευτέρης Σεϊρεκίδης με 6 γκολ ήταν ο πιο αποδοτικός στην επίθεση του ΠΑΟΚ. Από την ΑΕΚ Παπαδιονυσίου και Μπουνέτα είχαν από 5 γκολ.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Τζαφερόπουλος-Τσιάνας. Ο πρώτος τελικός ήταν προγραμματισμένος για τις 22 Ιουνίου ωστόσο δεν έγινε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στις δύο ομάδες. Ο επόμενος τελικός των δύο ομάδων θα γίνει στη Θεσσαλονίκη μεθαύριο στις 16:15, ενώ αν χρειαστεί τρίτο ματς θα διεξαχθεί την Πέμπτη 8 Ιουλίου στις 16:15.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 9-6, 13-8, 15-11, 19-12 (ημχ.), 22-15, 26-18, 29-19, 31-22, 33-25, 36-27

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα, Τζηράς 8, Δομπρής 2, Στάθης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 5, Νούιτς 2, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 3, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος 5, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 5, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς, Τζωρτζίνης 1.