Αερωπός-Ολυμπιακός 17-25: Όταν βρήκαν ρυθμό νίκησαν εύκολα οι «ερυθρόλευκοι»

Στην 5η αγωνιστική των πλέι οφ ο Αερωπός ήταν απόλυτα ανταγωνιστικός στην Έδεσσα στο πρώτο κομμάτι του ματς, αλλά οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα προς το τέλος του ημιχρόνου και μετά έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Με δύο διαφορετικά πρόσωπα ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά στην Έδεσσα και νίκησε τον τοπικό Αερωπό με 25-17 για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier. Υστέρησε στο πρώτο μέρος, ήταν πολύ καλός στο δεύτερο και βρίσκεται πάντα στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

Στο πρώτο κομμάτι του ματς οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ρυθμό και η 4η ομάδα του πρωταθλήματος το εκμεταλλεύτηκε. Προηγήθηκε ακόμα και με τρία γκολ διαφορά (7-4) στο 15.15 και στεκόταν πολύ καλά. Οι φιλοξενούμενοι όμως, αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα και αφού στο 23’ πέρασαν μπροστά 9-7 στο ημίχρονο είχαν το υπέρ τους 12-9.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στο Ολυμπιακό. Πάτησε… γκάζι και με καλύτερη άμυνα και αποτελεσματική επίθεση αύξανε ολοένα τη διαφορά. Στο 35.30 έκανε το 15-10 και στο 45.19 το 20-11 για να γίνει τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Αερωπός στερήθηκε τις υπηρεσίες του Κράλλη, ενώ η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη αγωνίστηκε χωρίς τους Δεληχρήστο, Κουκουλά και Παπαδημητρίου. Πρώτη εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο νεοαποκτηθείς Σλαβούλιτσα.

Με 6 γκολ πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μπάγιος και ο Παπαδόπουλος, ενώ 6 τέρματα σημείωσε και ο Γερμασέβιτς του Αερωπού.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ ΜΑΝDYNAMIC – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ / ΌΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-4, 7-6, 8-10, 9-12 (ημχ), 10-14, 10-16, 11-19, 13-22, 14-24, 17-25
Αερωπός (Ταρινίδης): Στόμας, Τσέλιος 2, Μήγγας 4, Γάτσης, Κράλλης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Καράτζιος, Μαρίνος, Πετρίτσκο 1, Τοκάρεφ 1, Μποκάρεφ 3, Κυριακού 1, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 5, Κρίβιτσ.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας 1, Μπάγιος 6, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 2, Μιχαηλίδης 2, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.
Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 0/0 – 3/4