Χάντμπολ: Θετική πρεμιέρα στη Μεσογειάδα για την εθνική εφήβων

Με το… δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της στη 18η Μεσογειάδα εφήβων, στην Άγκυρα της Τουρκίας, η εθνική μας ομάδα, καθώς έκαμψε τη Ρουμανία με 27-25 και πήρε 4 βαθμούς.

Δυνατή πρεμιέρα για την εθνική εφήβων του χάντμπολ στην Άγκυρα. Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστική στη 18η Μεσογειάδα Κ18 πήρε τη νίκη με 27-25 κόντρα στη Ρουμανία και μάλιστα με βάση το σύστημα βαθμολόγησης συγκέντρωσε 4 πόντους (από τους 5, που είναι το ανώτερο), επειδή ήταν μπροστά στις δύο από τις τρεις περιόδους, όπως και στο τέλος του παιχνιδιού.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο διεθνής δεξιός ίντερ Αχιλλέας Τόσκας.

Ρουμανία- Ελλάδα 25-27(8-9, 10-9, 7-9)

Την Τρίτη 22/02 η Ελλάδα θ’ αντιμετωπίσει την Ιταλία (11:45) και το Μαυροβούνιο (18:45)

«Τα παιδιά είχαν πολύ άγχος, ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι τους με την εθνική. Η πρώτη ημέρα είναι πάντα αναγνωριστική σε τέτοια τουρνουά.
Σε ένα μεγάλο βαθμό ανταποκριθήκαμε καλά στις απαιτήσεις του αγώνα και μείναμε σταθεροί στο πλάνο μας. Είναι σημαντικό ότι ξεκινήσαμε με νίκη που μας δίνει ψυχολογία για την συνέχεια», δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Πηλαλίδης.

Να σημειωθεί ότι το αγωνιστικό πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες μεταξύ και των 9 χωρών, που παίρνουν μέρος με την Αλγερία να έχει μείνει τελικά εκτός τουρνουά.

Η βαθμολογία και η πρόκριση

Μετά το τέλος της Α’ φάσης οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα παίξουν χιαστί (1-4, 2-3) στα ημιτελικά.
Οι αγώνες θα έχουν διάρκεια 45 λεπτών, χωρισμένοι σε τρεις περιόδους των 15 λεπτών. Σε κάθε περίοδο υπάρχει ξεχωριστή βαθμολογία (ένας πόντος στη νίκη και μισός στην ισοπαλία), ενώ η νίκη στον αγώνα δίνει δύο πόντους και η ισοπαλία έναν πόντο. Σε κάθε παιχνίδι μπορούν να διεκδικηθούν σύνολο 5 πόντοι.
Ο τελικός θα έχει διάρκεια 60 λεπτά (3Χ20), ενώ στους ημιτελικούς και τον τελικό σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσουν πέναλτι.

Oι διοργανωτές μεταδίδουν σε live streaming τους αγώνες στον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.youtube.com/channel/UCbTrYj23_y9AOjUxTGT5YHg