Διομήδης-ΠΑΟΚ 33-21: Μεγάλη εμφάνιση, σπουδαία νίκη για την ομάδα του Άργους

Ο Διομήδης απέδωσε εξαιρετικά στην έδρα του, εκμεταλλεύτηκε και τις σοβαρές απουσίες του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με το ευρύ 33-21 για την 6η αγωνιστική της β’ φάσης της Handball Premier.

Ο Διομήδης Άργους απέδωσε εξαιρετικά στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και πανηγύρισε μεγάλη νίκη για την 6η αγωνιστική της β’ φάσης της Handball Premier. Με σταθερά καλή εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλος κατέβαλλε τον ΠΑΟΚ με 33-21 και πήρε πολύτιμους βαθμούς.

Ο Διομήδης εκμεταλλεύτηκε και τις σοβαρές απουσίες του ΠΑΟΚ. Στα προβλήματα των Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, ήρθαν να προστεθούν και οι απώλειες της τελευταίας στιγμής των Παπάζογλου και Αποστόλου, που έκαναν το έργο του ΠΑΟΚ ακόμα πιο δύσκολο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή πολύ καλά στο ματς και προηγήθηκαν 9-3. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να βρουν λύσεις από την περιφέρεια, όμως η έλλειψη αλλαγών και η χρησιμοποίηση παικτών σε άλλες θέσεις δεν τους επέτρεψαν να βρουν ρυθμό.  Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 18-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα με τον Διομήδη να έχει παιχνίδι επιθετικά και τον ΠΑΟΚ να στερείται καλής συνοχής. Τίποτα δεν άλλαξε και ο Διομήδης διαχειρίστηκε εύκολα το υπέρ του σκορ.

Να σημειωθεί ότι το ματς είχε ένταση και στο δεύτερο μέρος δεν έλειψαν οι αντεγκλήσεις και οι αντιαθλητικές συμπεριφορές στον αγωνιστικό χώρο.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-3, 11-6, 13-6, 15-7, 18-10 (ημχ), 19-12, 21-13, 23-15, 25-16, 29-20, 33-21

Διομήδης (Βασιλόπουλος): Τζίμπουλας 4, Αναγνωστόπουλος 2, Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος 7, Τερλέτσκι 3, Χατζηκωνσταντίνου, Λαστσάκοφ, Κωστούλας, Μπακ, Σιατιρλής 2, Ορφανός, Μάνθος, 6, Τσερνικάου, Μανασάκης, Τζ. Μούγιτς 5, Ολιβέιρα 1.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος 2, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 3, Μέντουριτς 1 Μπάρμπας, Μαρίνος, Βαφείδης 2, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Μισαηλίδης 3, Τζωρτζίνης 9.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 9-5. Κόκκινες: Λαστσάκοφ (35:33 – τρία δίλεπτα) – Γκίγκοφ (47:45, προσβλητική συμπεριφορά / κρατήθηκε δελτίο), Χασεκίδης (51:14 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 4/4 – 2/3

Τι έγραψαν οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: «Στο 47:45 λεπτό του αγώνα, ο παίκτης της Β’ ομάδας… Gigov Victor, απεβλήθη με απευθείας κόκκινη και μπλε κάρτας, διότι ύψωσε το μεσαίο δάχτυλό του σε παίκτη της αντίπαλης ομάδας έπειτα από επίτευξη τέρματος εις βάρος του, διαπράττοντας προσβλητική συμπεριφορά σύμφωνα με το άρθρο 8:10α. Το δελτίο κρατήθηκε. Στο 51:14 λεπτό του αγώνα απεβλήθη μετά από προοδευτικότητα των ποινών με κόκκινη κάρτα ο συνοδός της Β’΄ομάδας, κος Χασεκίδης Δημήτριος. Στο ίδιο λεπτό του αγώνα είχαμε διακοπή ρεύματος και ο αγώνας συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του, με χρονόμετρο χειρός.