ΑΕΚ-Αερωπός Έδεσσας 33-20: Καλή πρόβα πριν την Πέλιστερ

Η ΑΕΚ έλεγξε από την αρχή το ματς με τον Αερωπό για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ, επιβλήθηκε με 33-20 για να μείνει στην κορυφή των πλέι οφ και παράλληλα έκανε γερό τεστ για τον αγώνα με την Πέλιστερ.

Ιδανική συνέχεια για την ΑΕΚ στην ευρωπαϊκή νίκη επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στη Χαλκίδα. Στην επιστροφή της στη δράση του πρωταθλήματος νίκησε 33-20 τον Αερωπό Έδεσσας στο «Γ. Κασιμάτης» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της β’ φάσης της Handball Premier και φιγουράρει πάντα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας μάλιστα, αποτέλεσε καλό τεστ για την Ένωση πριν από τη μεγάλη ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Πέλιστερ, που θα κρίνει την ευρωπαϊκή συνέχεια του «δικεφάλου», στο EHF European League.

H ΑΕΚ ξέφυγε στο δεύτερο 5λεπτο όταν έκανε το 10-5. Ο Αερωπός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, με αποτέλεσμα με τον Τζηρά και τον Καλόμοιρο η «Ένωση» να είναι μπροστά στο 20λεπτο με 14-6. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μεγάλωσε τη διαφορά. Ο Σέβελεφ και ο Τζηράς διαμόρφωσαν το 24-13, ενώ ο Νικολαΐδης το 29-17. Ο Αραμπατζής με δύο διαδοχικά τέρματα πέντε λεπτά πριν το τέλος έκανε το 31-19 και ο Δικαιούλιας στο λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση διαμόρφωσε το τελικό 33-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 8-5, 12-5, 14-6, 14-8, 17-9 (ημχ), 21-12, 26-14, 27-15, 29-18, 31-19, 33-20.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Τζηράς 2, Σεβέλεφ 3, Νικολαΐδης 4, Άντζελιτς 1, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 1, Κοτσιώνης 1, Ζαρίκος 1, Παπαδιοονυσίου 2, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 1, Καλόμοιρος 6.
Αερωπός (Ταρινίδης): Δάιος, Τσέλιος 6, Μήγγας, Γάτσης 1, Μπούτκαρης 1, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Καράτζιος, Πετρίτσκο 2, Μποκάρεφ 2, Κυριακού 4, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 4.
Διαιτητές: Ζήσης – Χαραλαμπίδης. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 3/3 – 0/0