Ελλάδα-Βοσνία 24-17: Εντυπωσιακή η εθνική χάντμπολ, έβαλε βάσεις για την πρόκριση

Με κορυφαίους τον πλέι μέικερ Μάλλιο και τον τερματοφύλακα Μπουκοβίνα η εθνική μας ομάδα νίκησε στη Χαλκίδα ….τη Βοσνία στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κι εξασφάλισε καλό σκορ για τη ρεβάνς.

Βήμα πρόκρισης από την εθνική μας ομάδα χάντμπολ στα πλέι οφ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2023. Στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου-Χαλκίδας και μπροστά σε περίπου 700 φίλους του χάντμπολ κατέβαλλε με σπουδαία εμφάνιση τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 24-17 και γνώρισε την αποθέωση, γιατί όχι μόνο νίκησε αλλά εξασφάλισε και διαφορά.

Απέναντι σε μία ισχυρή ομάδα πέτυχε τον στόχο της στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα. Έφερε ένα πολύ καλό σκορ εν όψει της ρεβάνς, στην Τούζλα, το Σάββατο (19/3, 21:00) και πλησιάζει στην πρόκριση στην τρίτη προκριματική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η Ελλάδα νίκησε πάλι τους Βόσνιους μετά από 16 χρόνια και είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τον πλέι μέικερ Χάρη Μάλλιο, ο οποίος σημείωσε 13 γκολ και τον τερματοφύλακα Πέτρο Μπουκοβίνα, που έκανε 17 αποκρούσεις.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικό το ματς στα πρώτα λεπτά με την εθνική να έχει οριακό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος. Στο 18:45 ο Τζηράς αξιοποίησε μία ακόμα κόντρα και πήγε τη διαφορά στο +3 (7-4) και λίγο αργότερα με παρόμοιο γκολ τη διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα για το 9-6.

Ο Μπουκοβίνας κράτησε το πλεονέκτημα με τρεις-τέσσερις εξαιρετικές αποκρούσεις (η μία σε πέναλτι), ο Μάλλιος ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση με πέντε τέρματα και τελικά το ημίχρονο έληξε 10-8 με τον Γκράντζαν να μειώνει τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Με καλό ρυθμό και δυνατή ψυχολογία άρχισε και το δεύτερο μέρος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και με το 9ο γκολ του Μάλλιου (!) έφτασε πρώτη φορά στο +4 (14-10). Εκεί όμως, η διαχείριση δεν ήταν η καλύτερη, οι Βόσνιοι έκαναν το 14-12 με δύο πολύ γρήγορες επιθέσεις κι αργότερα από την περιφέρεια μείωσαν στο γκολ.

Παρά ταύτα η εθνική μας σθεναρά διατήρησε το προβάδισμα, ενώ  είχε φύλακα- άγγελο τον Μπουκοβίνα, που συνέχισε την εκπληκτική του απόδοση. Στο 41’ ο Μυλωνάς πέτυχε το 16-13 και δύο λεπτά αργότερα ο Μάλλιος με νέο τέρμα έστειλε πάλι τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (17-13).

Περίπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ο Μιχαηλίδης πέτυχε το 18-13 και ο Αραμπατζής στο 49:40 εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (20-14). Φυσιολογικά κάπου έπεσε ο ρυθμός, όμως η άμυνα δούλεψε σωστά. Ο Μυλωνάς πέτυχε το 24-17 και στην εκπνοή του αγώνα χάθηκε η ευκαιρία για νέο γκολ σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάλλιος.

Στο σκοράρισμα ακολούθησαν τον Μάλλιο ο Μυλωνάς με 4 γκολ και ο Τζηράς με 3. Η εθνική μας έφτασε τις 7 συνεχόμενες νίκες κι αν αποκλείσει τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη τότε θα διεκδικήσει σε διπλούς αγώνες με το Μαυροβούνιο τον Απρίλιο την ιστορική πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-4, 7-5, 9-6, 10-8 (ημ.), 13-10, 15-13, 18-13, 20-14, 24-17.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Τζωρτζίνης, Λιάπης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 13, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 1, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 3, Κανδύλας, Κρητικός, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος
Bοσνία (Κόλινα): Μπόγιτς, Όβτσινα 1, Χέρτσεγκ, Κάντριτς, Μεχμέντσεχατσιτς, Μπούριτς, Χάσελιτς 2, Χαμίντοβιτς 1, Λούκιτς 2, Σόλιτς, Βέγκαρ, Πέριτς 1, Νταβίντοβιτς 1, Γιοζίνοβιτς 4, Γκράτζιαν 4, Μούχοβιτς.
Διαιτητές: Πιχόν-Ρεβερέ (Γαλλία), Παρατηρητής: Ράντσικ (Σλοβακία), Κόκκινη: 52:20 Κανδύλας (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 5/7-1/2