ΠΑΟΚ-Ιωνικός ΝΦ 29-22: Νίκησε και ελπίζει πάντα για τους τελικούς ο «δικέφαλος»

Στο σπίτι του χάντμπολ ο ΠΑΟΚ συνέχισε με νίκη τους αγώνες του για τη β’ φάση της Handball Premier, επικράτησε 29-22 του Ιωνικού Ν.Φ. για την 7η αγωνιστική και είναι πάντα στην 3η θέση των πλέι οφ ελπίζοντας για τους τελικούς.

Ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση μέχρι να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ιωνικού ΝΦ στο σπίτι του χάντμπολ και το βασικό είναι ότι ελπίζει ακόμα για τους τελικούς. Για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier νίκησε με 29-22,  είναι πάντα στην 3η θέση της κατάταξης και μειώνοντας τη διαφορά από τη 2η θέση, μετά την απρόσμενη ήττα του Ολυμπιακού στην Πυλαία, ελπίζει ακόμα να προκριθεί στους τελικούς μαζί με την ΑΕΚ.

Ο προσεχής αγώνας με τον Ολυμπιακό στου Ρέντη (2 Απριλίου) έχει καθοριστική σημασία για τον «δικέφαλο», ο οποίος χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη για να τερματίσει 2ος.

Στο μεταξύ, στο ματς με τον Ιωνικό διαχειρίστηκε και τις σημαντικές απουσίες, καθώς στα προβλήματα των Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, ήρθαν να προστεθούν αυτές των Παπάζογλου, Τζωρτζίνη και Γκιγκόφ.

Στα πρώτα λεπτά η εικόνα ήταν ισορροπημένη, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και αφού στο ημίχρονο προηγήθηκε 15-12 έφτασε στην τελική επικράτηση σχετικά εύκολα.
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-5, 8-7, 9-8, 12-9, 15-12 (ημχ), 17-13, 20-14, 24-16, 24-18, 26-18, 29-22

ΠΑΟΚ: Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 5, Τριανταφυλλίδης 6, Γιορανίδης 2, Μισαηλίδης 4, Μαρίνος 1, Χατζηλίας, Παπαγιώτας

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 5, Αργυράκης 1, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Μπούτος 3, Καραμασιώτης 2, Μαντζόπουλος 4, Λιόλιος 2, Μπαλάσκας 1, Λόλας