Σαν σήμερα: Ο Γιόχαν Κρόιφ στο Καραϊσκάκη, οργή και 34 άνθρωποι στο νοσοκομείο

Η ιστορία άρχισε να γράφεται λίγο νωρίτερα. Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού, Νίκος Γουλανδρής είχε παρακολουθήσει τον τελικό Άγιαξ – Παναθηναϊκός στο Γουέμπλεϊ. Θαύμασε τον Γιόχαν Κρόιφ και την παρέα του και του έγινε έμμονη ιδέα ένα φιλικό ματς αυτής της ομάδας με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.

Κάπως έτσι, σαν σήμερα -16 Φεβρουαρίου- το 1973, ο τεράστιος Γιόχαν Κρόιφ βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ολυμπιακό σε φιλικό αγώνα. Μια μυθική ομάδα, σε μια περιοδεία που έγινε με τη βοήθεια του τότε Γενικού Γραμματέα Αθλητισμού, Κωνσταντίνου Ασλανίδη και τα χρήματα του Νίκου Γουλανδρή.

Στις 14 Φεβρουαρίου, ο Άγιαξ είχε παίξει με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 1-1 με τον Κρόιφ να αγωνίζεται για μόλις 26 λεπτά.

Στο Καραϊσκάκη, ο Άγιαξ νίκησε 2-1. Πιτ Κάιζερ και Τζόνι Ρεπ σκόραραν για τους Ολλανδούς και για τον Ολυμπιακό ο Μίλτον Βιέρα ενώ ο Υβ Τριαντάφυλλος είχε αστοχήσει σε πέναλτι στο 1-1.

Και στο Καραϊσκάκη, ο Κρόιφ έγινε αλλαγή στο 25ο λεπτό. Ο Τύπος έκανε λόγο για «συμμετοχή του Κρόιφ συμβολική. Ο αρχηγός του Άγιαξ στα 25 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε μόνο μια φορά ακούμπησε την μπάλα και αυτή την έδωσε σε αντίπαλο».

Στο τέλος του αγώνα, στη Θύρας 7, ηλικιωμένος φίλαθλος ενώ αποχωρούσε σκόνταψε και έπεσε στα σκαλιά. Από πίσω έπεσαν δεκάδες φίλαθλοι. Τελικά 34 άνθρωποι βρέθηκαν στο νοσοκομείο. Από αυτούς, οι 30 στο Τζάνειο Νοσοκομείο και τέσσερις στη Μεγαλόχαρη. Ευτυχώς υπήρξαν μόνο τραυματίες.

Τι πέτυχε ο Ασλάν Καράτσεφ

2021: Ο 27χρονος Ρώσος τενίστας Ασλάν Καράτσεφ νικά τον Βούλγαρο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-1 στο Australian Open της Μελβούρνης και γίνεται ο πρώτος τενίστας που στο ντεμπούτο του σε Grand Slam φτάνει στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

2014: Ο 27χρονος Γάλλος Ρενό Λαβιλενί κάνει παγκόσμιο ρεκόρ στον κλειστό στίβο στο άλμα επί κοντώ με 6μ.16 στο Ντόνετσκ της Ουκρανίας, σπάζοντας το ρεκόρ του Σεργκέι Μπούμπκα κατά ένα εκατοστό (21/2/1993, 6.15 στο Ντόνετσκ).

2013: Ο Lionel Messi σκοράρει το 300ο του γκολ με την Barcelona στη νίκη της ομάδας του εναντίον της Granada (1-2) για την 24η αγωνιστική της La Liga.

1992: Η Martina Navratilova γίνεται η πιο πολυνίκης τενίστρια όταν κερδίζει την Jana Novotna σε 3 σετ στον τελικό του Virginia Slims στο Σικάγο. Με την νίκη της αυτή η Navratilova φτάνει τους 158 τίτλους και περνάει την Chris Evert που αποσύρθηκε το 1989.

1992: Οι LA Lakers αποσύρουν την φανέλα του Magic Johnson Νο 32 στο ημίχρονο του αγώνα Celtics-Lakers.

1992: Η Αγγλία κερδίζει την Γαλλία με 60-4 σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της σε διεθνή αγώνα ράγκμπι.

1991: Ο διεθνής Ρουμάνος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού Danut Lupu συλλαμβάνεται ως επικεφαλής σπείρας διαρρηκτών.

1985: Ο Ανδρέας Παπανδρέου εγκαινιάζει το ΣΕΦ παρουσία 12.000 φιλάθλων.

1972: Ο Wilt Chamberlain των LA Lakers, (στο 940ό παιχνίδι της καριέρας του Phoenix – LA Lakers 110-109) γίνεται ο πρώτος παίκτης του NBA που σημειώνει 30.000 πόντους.

1972: Ο Θωμάς Μαύρος ντεμπουτάρει με τα χρώματα της Εθνικής ομάδας στον αγώνα εναντίον της Ολλανδίας στην Αθήνα 0-5.

1962: Ο τενίστας Jimmy Bostwick κερδίζει το τρίτο του US Open νικώντας τον αδερφό του Pete.

1936: Ο Ολυμπιακός κερδίζει τον Παναθηναϊκό με 6-1 στο Καραϊσκάκη για το πρωτάθλημα και άτυπα παίρνει την ρεβάνς του 8-2 της 1/6/1930.

1936: Ολοκληρώνονται οι 4οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Γκάρμις Παρτενκίρχεν.