Γιαροσλάβα Μαχούτσιχ: Η όμορφη Ουκρανή και η διαδρομή από τον πόλεμο έως το χρυσό στο Βελιγράδι

Γιαροσλάβα Μαχούτσιχ: Έφυγε απο την Ουκρανία, μέσα σε τρεις μέρες έφτασε Σερβία και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις ύψος

Στον χθεσινό αγώνα 20/3 του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στο Βελιγράδι και συγκεκριμένα, του άλματος εις ύψους, η Ουκρανή, Γιαροσλάβα Μαχούτσιχ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο ενώ απέσπασε πολλά χειροκροτήματα καθώς είχε συγκινήσει τους πάντες για το πώς έφυγε απο την πατρίδα της.

Η Μαχούτσιχ βρέθηκε σε «μονομαχία» με την Ελεανόρ Πάτερσον και αξίζει να σημειωθεί πως ήταν ένας ιδιαίτερος τελικός και για τις δύο αθλήτριες. Όταν κατέκτησε το χρυσό η Ουκρανή αθλήτρια, ο κόσμος που βρισκόταν στο γήπεδο, συγκινήθηκε διότι η Μαχούτσιχ έκανε 3 μέρες για να φτάσει στη Σερβία και να σωθεί απο την επίθεση που γίνεται απο την Ρωσία στη πατρίδα της.

Η ίδια, μετά τη νίκη της ανέφερε: «Τις δυσκολίες που πέρασαν οι Ουκρανοί αθλητές, κανείς δεν αξίζει να περάσει. Το ταξίδι που έκαναν για να φτάσουν εδώ είναι απίστευτο. Είμαι πολύ περήφανη για εμένα και για το τι μπόρεσα να κάνω εδώ. Έβαψα τα νύχια μου μπλε με μια κίτρινη καρδιά αγάπης μόνο και μόνο για να επικοινωνήσω με τη συγκεκριμένη, μικρή χειρονομία για να δείξω πως η καρδιά μου είναι στους Ουκρανούς. Αυτό το μετάλλιο είναι για την Ουκρανία, όλη τη χώρα μου, όλο τον λαό μου, όλο τον στρατό. Πρέπει να προστατεύσω τη χώρα μας. Σκότωσαν τους ανθρώπους μας, το έθνος μας, τα παιδιά μας, το μέλλον της Ουκρανίας».

Η ζωή της πριν το χρυσό μετάλλιο

Γεννήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου του 2001. Είναι μια Ουκρανή Ολυμπιονίκης του άλματος εις ύψους και με ρεκόρ. Έχει κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του 2018. Είναι επίσης η χρυσή Ολυμπιονίκης σε Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό επιπέδου U18.

Κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019, που σημείωσε το νέο Παγκόσμιο ρεκόρ νεανίδων. Ο πατέρας της ασχολούνταν με το κανό και η μητέρα της είναι γυμνάστρια. Έχει επίσης μια μεγαλύτερη αδερφή που είναι αθλήτρια καράτε.

Ξεκίνησε το άλμα εις ύψος σε ηλικία 13 ετών και κατάφερε να βελτιωθεί σημαντικά μέσα σε δύο χρόνια. Σε ηλικία 15 ετών, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U18 της IAAF 2017 στο Ναϊρόμπι με τη μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων U18 με το προσωπικό της, καλύτερο ρεκόρ, 1,92 μ.

Το 2018, στα μέσα Οκτωβρίου κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων στο Μπουένος Άιρες με συνολικό ύψος 3,87 μ. και σημείωσε νέο προσωπικό ρεκόρ των 1,95 μέτρων.

Το 2019 έγινε η νεότερη αθλήτρια που κέρδισε ποτέ αγώνα Diamond League σε ηλικία μόλις 17 ετών. Την ίδια χρονιά και συγκεκριμένα τον Σεπτέμβριο, πήδηξε 2,04 μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο και καταρρίπτοντας το παγκόσμιο ρεκόρ U20.

Τον Ιανουάριο του 2020 κατάφερε να ξεπεράσει τα 2,01 μ. στο Λβιβ και τότε, πραγματοποίησε ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ κλειστού στίβου U20, το οποίο έσπασε ξανά λίγες μέρες αργότερα, όταν πήδηξε πάνω από τα 2,02 μ. στην Καρλσρούη.