Championship: Η απ' ευθείας άνοδος της Νότιγχαμ στην Premier League σταμάτησε σε... ελληνικό σημαιάκι!

Championship: Η απ’ ευθείας άνοδος της Νότιγχαμ στην Premier League σταμάτησε σε… ελληνικό σημαιάκι! Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0

Η Μπόρνμουθ πανηγυρίζει την άνοδό της στα σαλόνια της Premier League μετά τη νίκη της στο μεγάλο ντέρμπι με την Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0, αλλά μια τραγική απόφαση του ελληνικής καταγωγής βοηθού, Κωνσταντίνου Χατζηδάκη, στέρησε ένα καθαρό πέναλτι από τους φιλοξενούμενους και άφησε με φρικτά παράπονα τον Στιβ Κούπερ και τους παίκτες του.

Πριν καν ξεκινήσει η αναμέτρηση στο “Vitality” άπαντες γνώριζαν ότι η μάχη που θα έκρινε σε μεγάλο βαθμό την απ’ ευθείας άνοδο στα σαλόνια της Premier League θα ισορροπούσε σε μια κλωστή. Το πιστοποιούσε η φόρμα των δύο μονομάχων, το εγγυόταν το κίνητρο των δύο μονομάχων.

Κι έτσι ακριβώς εξελίχθηκε η μάχη της ανόδου, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο υπεροχής και τελικά την Μπόρνμουθ να είναι εκείνη που κατέκτησε το «χρυσό» τρίποντο και εξασφάλισε και μαθηματικά την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, μετά από δύο χρόνια.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στη Νότιγχαμ, αλλά οι παίκτες του Στιβ Κούπερ δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις μεγάλες ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Ιδιαίτερα στο 9’ (όταν ο Σάριτζ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι από πλεονεκτική θέση) και στο 29’ (όταν ο Ζεμούρα έσωσε πάνω από τη γραμμή βέβαιο γκολ σε κοντινό πλασέ του Τζόνσον) ο Ουαλός προπονητής και όλοι οι αναπληρωματικοί στον πάγκο των φιλοξενούμενων πετάχτηκαν σαν ελατήρια από τις θέσεις τους για να πανηγυρίσουν.

Κοινός παρονομαστής κάθε επιθετικής προσπάθειας της Φόρεστ, ο αέρινος Tζεντ Σπενς, ο οποίος επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά κατά τη διάρκεια της σεζόν γιατί το καλοκαίρι θα αποτελέσει ένα από τα πιο «καυτά» ονόματα στο μεταγραφικό παζάρι στο νησί.

H τραγική υπόδειξη οφσάιντ που στέρησε πέναλτι από τη Νότιγχαμ

Υπήρξε κι άλλη μια στιγμή που ο κόκκινος πάγκος… κουνήθηκε για τα καλά, αλλά αυτή τη φορά όχι από αγωνία, αλλά από οργή. Στο 42’ ο Ζινκερνάγκελ βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας τον «δαιμόνιο» Σάριτζ κι εκείνος ανατράπηκε από τον Τράβερς. Ωστόσο με μια ανεκδιήγητη απόφαση ο βοηθός Κωνσταντίνος Χατζηδάκης υπέδειξε τον επιθετικό της Νότιγχαμ σε αντικανονική θέση, με το ριπλέι της φάσης να τον εκθέτει και τους ανθρώπους της Φόρεστ να… βράζουν δικαιολογημένα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με υπέροχη κομπίνα η Μπόρνμουθ επιστρέφει στην Premier League

Με την έναρξη της επανάληψης, ήταν ολοφάνερο ότι όσο κυλούσαν τα λεπτά, τόσο η πίεση για ένα γκολ θα βάραινε περισσότερο τα πόδια των παικτών του Κούπερ, καθώς η Μπόρνμουθ βολευόταν και από την ισοπαλία.

Παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άγγιξαν πρώτοι το γκολ στο 53’ όταν ο Σολάνκε αστόχησε από πλεονεκτική θέση και έμοιαζαν πιο απειλητικοί κάθε φορά που πλησίαζαν την περιοχή του Σάμπα, ενώ άγγιξαν το γκολ και στο 67′ όταν ο Μπίλινγκ «θόλωσε» μπροστά στην αντίπαλη εστία και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί γλίστριμα του Γέιτς.

Με τον Σαμπά να υψώνει «στοπ» σε κάθε επιθετική προσπάθεια της ομάδας του Σκοτ Πάρκερ, η κλωστή στην οποία ισορροπούσαν οι δύο ομάδες παρέμενε… εκνευριστικά τεντωμένη. Και τελικά έμελλε να χαλαρώσει στο 83′ από μια υπέροχη κομπίνα. Η Μπόρνμουθ έστησε την μπάλα λίγα εκατοστά έξω από τη γραμμή της περιοχής, άπαντες περίμεναν τον Μπίλινγκ να σουτάρει απ’ ευθείας, εκείνος όμως την έστρωσε στα αριστερά στον αμαρκάριστο Μουρ, κι εκείνος έστειλε την μπάλα με ψύχραιμο πλασέ στα δίχτυα του Σαμπά και τους φίλους των γηπεδούχων… στα ουράνια της Premier League.

Ήταν η φυσιολογική κατάληξη ενός δευτέρου ημιχρόνου στο οποίο η Μπόρνμουθ ήταν κυρίαρχη στο χορτάρι και δεν απειλήθηκε καθόλου από τη Φόρεστ, που πλέον ετοιμάζεται για τη μεγάλη μάχη της ανόδου στα play offs της Championship.