Championship: Κόντρα στη Σέφιλντ η πρώτη μάχη της Νότιγχαμ για την άνοδο στην Premier League

Κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ θα διεκδικήσει αρχικά η Νότιγχαμ Φόρεστ την άνοδό της στην Premier League, μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Championship.

Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η Φούλαμ, ενώ η Μπόρνμουθ εξασφάλισε την απευθείας άνοδο στη μεγάλη κατηγορία της Αγγλίας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Χαλ, στην τελευταία αγωνιστική, σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Φόρεστ προηγήθηκε στις καθυστερήσεις με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζόνσον και δύο λεπτά αργότερα, δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης από τον Πότερ.

Το Σάββατο 14 Μαΐου θα αντιμετωπίσει στο «Bramall Lane» τη Σέφιλντ για τα ημιτελικά των play-off της ανόδου, έχοντας τερματίσει στην 4η θέση. Έτσι, δεν θα αναμετρηθεί τελικά με τη Λούτον, με την τελευταία να έχει ως αντίπαλο την Χάντερσφιλντ.

Οι νικήτριες των δυο ζευγαριών θα κοντραριστούν με φόντο το τελευταίο «εισιτήριο» της ανόδου, στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» στις 29 Μαΐου.