Μάντσεστερ Σίτι: Το θρυλικό γκολ του Αγκουέρο κόντρα στον Τζιμπρίλ Σισέ, έγινε φανέλα

Έχουν περάσει 10 χρόνια από το θρυλικό γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο κόντρα στην ΚΠΡ, που χάρισε το πρωτάθλημα στη Μάντσεστερ Σίτι για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1967-68. Ήταν 13 Μαΐου του 2012, όταν οι «Πολίτες» ανέβηκαν στο θρόνο της Premier League, με τον πλέον συναρπαστικό τρόπο.

Η Σίτι αντιμετώπιζε την ΚΠΡ, ούσα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, λόγω της διαφοράς τερμάτων από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη.  Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1. Αρχικά ο Σαμπαλέτα είχε ανοίξει το σκορ στο «Ethat», με τον «δικό» μας Τζιμπρίλ Σισέ να ισοφαρίζει, πριν ο Μάκι βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, στα τελευταία λεπτά έκανε μία επική ανατροπή, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Έντιν Τζέκο στο 92ο λεπτό και τον Σέρχιο Αγουέρο να σφραγίζει το θρίαμβο δύο λεπτά αργότερα, χαρίζοντας στους «Πολίτες» τον πολυπόθητο τίτλο.

Η αγγλική ομάδα, σε συνεργασία με την Puma, κυκλοφόρησε συλλεκτική φανέλα για να γιορτάσει την επέτειο των δέκα χρόνων από εκείνη την σπουδαία στιγμή στην ιστορία της, ζωντανεύοντας όλες τις μνήμες από τότε. Είναι αφιερωμένη στα χρώματα της Αργεντινής και πάνω αχνοφαίνονται φάσεις του αγώνα, όπως και το λεπτό του γκολ (93:20), ενώ στο πίσω μέρος γράφει Agueroooo!

Οι αστέρες της Σίτι θα φορέσουν την αναμνηστική φανέλα πριν από τη σύγκρουσή τους με τη Νιούκαστλ στο «Etihad», σήμερα Κυριακή (8/5, 18:30, cosmote sports 3).