Λεβαδειακός - Βέροια: Ανεγκέφαλοι αμαύρωσαν το πάρτι ανόδου των Βοιωτών!

Λεβαδειακός – Βέροια: Ανεγκέφαλοι αμαύρωσαν το πάρτι ανόδου των Βοιωτών! 1-0 νίκη του Λεβαδειακού που… τινάχτηκε στον αέρα στις καθυστερήσεις

Ο Λεβαδειακός νίκησε ξανά με σκορ 1-0 τη Βέροια στον δεύτερο τελικό ανόδου της Superleague 2 και οι Βοιωτοί πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στα μεγάλα σαλόνια της Superleague, με ανεγκέφαλους οπαδούς να αμαυρώνουν την φιέστα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Βέροια θα έχει δεύτερη ευκαιρία να διεκδικήσει την άνοδό της σε αγώνα μπαράζ κόντρα στη Λαμία.

Με τον κόσμο του Λεβαδειακού να δίνει μετά από χρόνια ολόκληρα τόσο δυναμικό “παρών” στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Λιβαδειάς, οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη εκμεταλλεύτηκαν το υπέρ τους 1-0 από τον πρώτο τελικό της προηγούμενης εβδομάδας και με… άμυνα από ατσάλι πανηγύρισαν μια σπουδαία άνοδο κόντρα σε μια εξαιρετική ομάδα.

Όπως και στον πρώτο αγώνα το παιχνίδι είχε έναν αρκετά καλό ρυθμό. Ο Λεβαδειακός έχοντας και το υπέρ του αποτέλεσμα να υπερασπιστεί (0-1 το σκορ του πρώτου αγώνα) αρκέστηκε σε έναν πιο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, αφήνοντας την κατοχή της μπάλας στη Βέροια και περιμένοντας να απειλήσει στην αντεπίθεση. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη να φτάνουν συχνά στην περιοχή του Μάρκοβιτς χωρίς να βρίσκουν, όμως, το πολυπόθητο γκολ με τους αμυντικούς του Λεβαδειακού κατά κύριο λόγο και τον Σέρβο γκολκίπερ σε δεύτερη φάση να σταματούν κάθε προσπάθεια των αντιπάλων τους.

Γκολ ο Γκάμπριελ, εισβολή στο γήπεδο, επίθεση στον Πεταυράκη

To γκολ του Γκάμπριελ, στις καθυστερήσεις ναι μεν έδωσε πανηγυρικό τόνο στην άνοδο των Βοιωτών, αλλά δυστυχώς προκάλεσε… αλαλούμ στον αγωνιστικό χώρο, με οπαδούς του Λεβαδειακού να πηδάνε στο χορτάρι, να επικρατεί γενική σύρραξη και τον Πεταυράκη να βρίσκεται σωριασμένος στο έδαφος από επίθεση οπαδού των γηπεδούχων (σύμφωνα και με τις μαρτυρίες των ρεπόρτερ αγωνιστικού χώρου της ΕΡΤ).

Το παιχνίδι διακόπηκε για σχεδόν δέκα λεπτά, ο Γιάννης Κομπότης βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο να ηρεμήσει τα πνεύματα και τελικά με τη σύμφωνη γνώμη και των ιδιοκτητών της Βέροιας, των αδελφών Μπίκα το παιχνίδι ολοκληρώθηκε και ο Λεβαδειακός πανηγύρισε οριστικά και αμετάκλειτα την επιστροφή του στη Super League μέσα σε κλίμα εκνευρισμού και απογοήτευσης για τα θλιβερά κακώς κείμενα του ελληνικού ποδοσφαίρου που δεν λένε να εκλείψουν ούτε και στις πλέον ιστορικές στιγμές των ομάδων του.

Και είναι πραγματικά άδικο η υπέροχη προσπάθεια του Γιάννη Ταουσιάνη και των ποδοσφαιριστών του να αμαυρώνεται από ηλίθιους και ανεγκέφαλους! Γι’ αυτό και πρώτοι απ’ όλους ήταν έξαλλοι με τους οπαδούς που επιτέθηκαν στον Πεταυράκη οι ίδιοι οι παίκτες των γηπεδούχων που ήθελαν να πανηγυρίσουν με την ψυχή τους μια τεράστια επιτυχία και για λίγα λεπτά την είδαν να τίθεται σε κίνδυνο εξαιτίας της… ανίκητης βλακείας μιας χούφτας οπαδών.

To τέλος του απογεύματος, τουλάχιστον, είχε το τέλος που άξιζε για τους αληθινούς πρωγαγωνιστές! Με το τρόπαιο να περνάει από τα χέρια όλων των παικτών και των μελών του τεχνικού επιτελείου, να υψώνεται στον ουρανό της Βοιωτίας και, φυσικά, να καταλήγει σε αυτά του Γιάννη Κομπότη! Αυτό κι αν είναι come back στα σαλόνια της Super League!