Παναθηναϊκός: Πόσοι παίκτες έχουν παίξει ξανά στην καριέρα τους σε τελικό Κυπέλλου

Ο Παναθηναϊκός έχει ένα ρόστερ με περιορισμένες παραστάσεις και εμπειρίες σε τελικούς και κατακτήσεις τροπαίων. Το Sportday.gr θυμάται…

Οι περιπέτειες που πέρασε ο Παναθηναϊκός τα προηγούμενα χρόνια, είχε ως συνέπειες την αποχή του από τους τίτλους και τη συγκρότηση ενός ρόστερ με περιορισμένες παραστάσεις στη διεκδίκηση και στην κατάκτηση τροπαίων. Σε αντίθεση με τον αντίπαλο του τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει εκπαιδευτεί στις ιδιαιτερότητες των συγκεκριμένων κυπελλικών αναμετρήσεων.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο δυναμικό του Τριφυλλιού, μόλις τέσσερις ποδοσφαιριστές έχουν αγωνιστεί σε τελικούς. Αντίστοιχα, πέντε έχουν στεφθεί Κυπελλούχοι σε παλιές ομάδες τους, με τους τρεις να μην έχουν παίξει στο ματς που έκρινε τον τίτλο.

Με συμμετοχές και τρόπαιο

Ο πολυνίκης του θεσμού στον Παναθηναϊκό, είναι ο Μαουρίσιο με τρεις κατακτήσεις. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός μέσος στέφθηκε Κυπελλούχος Ρωσίας το 2016 με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης αγωνιζόμενος για 8 λεπτά. Ο 34χρονος μέσος πήρε δύο τίτλους με τον ΠΑΟΚ, το 2018 και το 2019. Στον πρώτο τελικό έπαιξε σε όλο το 90λεπτο και στον δεύτερο δεν είχε παρουσία επειδή ήταν τραυματίας.

Τις πιο πολλές συμμετοχές σε τελικούς τις έχει ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, έχοντας δύο κατακτήσεις. Ο Σέρβος πήρε το τρόπαιο στη Σερβία με τη Βοϊβοντίνα το 2014, μπαίνοντας ως αλλαγή για 30 λεπτά. Ο «Γκάτσι» έπαιξε σε δύο τελικούς γερμανικού Κυπέλλου με την Άιντραχτ το 2017 και το 2018. Σε αμφότερα τα ματς έμεινε στο γήπεδο για 90’, στο πρώτο γνωρίζοντας την ήττα από τη Ντόρτμουντ και στο δεύτερο πανηγυρίζοντας τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου.

Με τη Μπάγερν, ο Γκατσίνοβιτς είχε σκοράρει στις καθυστερήσεις το 3-1, «σφραγίζοντας» τον θρίαμβο της ομάδας της Φρανκφούρτης.

Κατακτήσεις χωρίς παρουσία

Τρεις «πράσινοι» πήραν μετάλλια Κυπελλούχου, διότι ήταν παρόντες στη διοργάνωση, αλλά όχι στον τελικό. Ο Αϊτόρ είχε δύο συμμετοχές με τη νικήτρια του Κόπα Ντελ Ρέι του 2016, Μπαρτσελόνα. Ο Σωκράτης Διούδης συμμετείχε στις αποστολές της Μπριζ το 2015, αλλά δεν έπαιξε ούτε λεπτό. Το ίδιο συνέβη με τον Αχιλλέα Πούγγουρα, ο οποίος τυπικά είχε μερίδιο στα Κύπελλα του ΠΑΟΚ το 2017 και το 2018, όμως είχε αγωνιστεί σε προηγούμενες φάσεις του θεσμού και όχι στον τελικό.

Έφυγαν ηττημένοι από τελικό

Δημήτρης Κουρμπέλης και Μπαρτ Σένκεφελντ έχουν φύγει ηττημένοι από τελικούς. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είχε αγωνιστεί με τον Αστέρα Τρίπολης το 2013 στο 1-3 από τον Ολυμπιακό, στο ματς που σημαδεύτηκε από το χέρι του Μανιάτη που… απέκρουσε πάνω στη γραμμή και δεν υποδείχτηκε πέναλτι. Ο Σένκεφελντ είχε παίξει στα δύο ματς του ολλανδικού κυπέλλου το 2010, όταν η Φέγενορντ ηττήθηκε δύο φορές από τον Άγιαξ. Ο Ολλανδός είχε παίξει 18’ λεπτά στο Άμστερνταμ και ένα ημίχρονο στο Ρότερνταμ.