Σκορ αγώνα ευρωμπάσκετ 29-24. Αγώνας στο NBA 19-18. Έτσι έγινε... επανάσταση

Σαν σήμερα: Σκορ αγώνα ευρωμπάσκετ 29-24. Αγώνας στο NBA 19-18. 4 Ιουνίου, Σοβιτική Ένωση, Ουγγαρία, ρολό, ευρωμπάσκετ 1953.

Το 1953 ήταν μια χρονιά κατά την οποία μπασκετικά, συνεχίστηκε η Σοβιετική κυριαρχία που είχε αρχίσει τα προηγούμενα χρόνια. Η Σοβιετική Ένωση είχε κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ του 1951 και αυτό του 1953 επρόκειτο να διεξαχθεί στη Μόσχα.

Όλα ήταν έτοιμα για τη μεγάλη διοργάνωση. Όλοι οι αγώνες έγιναν σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο της Μόσχας που είχε διαμορφωθεί για την περίσταση. Ανοικτό γήπεδο φυσικά με τους Σοβιετικούς να έχουν την τύχη να μην βρέξει στη διάρκεια του τουρνουά. Οι φωτογραφίες του Λένιν και του Στάλιν φιγουράριζαν πάνω από την κεντρική εξέδρα και η Σοβιετική Ένωση ήταν το απόλυτο φαβορί. Τελικά επικράτησε με 10 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ η Ουγγαρία ήταν δεύτερη και η Γαλλία τρίτη.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 17 ομάδες. Η Σοβιετική Ένωση, που είχε στην σύνθεσή της τον καλύτερο παίκτη της διοργάνωσης, τον Ανατόλι Κόνιεφ, κατέρριψε το ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς -104 πόντοι- το οποίο διατηρείται μέχρι σήμερα. Επιτεύχθηκε στη νίκη της εναντίον της Δανίας (118-14).

Όμως στον αγώνα εναντίον της ανερχόμενης δύναμης Ουγγαρίας προκάλεσε την οργή των φιλάθλων της. Αυτό έγινε γιατί ενώ το σκορ ημιχρόνου ήταν 24-22, στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της, εκμεταλλευόμενοι τη μικρή διαφορά που εξασφάλισαν κρατούσαν την μπάλα, με συνέπεια η αναμέτρηση να λήξει τελικά με σκορ 29-24. Οι Ούγγροι, μάλιστα, είχαν παρατήσει το παιχνίδι και κάθονταν στο παρκέ σε ένδειξη διαμαρτυρίας. Ακόμα ο κανονισμός που όριζε επίθεση σε 30 ή 24 δευτερόλεπτα δεν είχε εφαρμοστεί.

Ένα σουτ σε κάθε παράταση

Κάτι ανάλογο συνέβη στον αγώνα Γιουγκοσλαβίας – Ισραήλ, ο οποίος κρίθηκε στην τέταρτη παράταση. Οι Γιουγκοσλάβοι κέρδιζαν το τζάμπολ και άλλαζαν πάσες μέχρι τη λήξη του πεντάλεπτου, οπότε και επιχειρούσαν το τελικό σουτ.

Μετά από όλα αυτά, η FIBA εισήγαγε το χρονόμετρο επίθεσης προκειμένου να μην ξαναγίνουν τέτοια φαινόμενα. Το NBA έθεσε όριο 24 δευτερολέπτων το 1954. Η FIBA ​​εισήγαγε τελικά τo ρολόι των 30 δευτερολέπτων το 1956. Ο κανόνας άλλαξε σε 24 δευτερόλεπτα το 2000.

Το NBA είχε αντιμετωπίσει ανάλογα προβλήματα. Η πιο ακραία περίπτωση συνέβη στις 22 Νοεμβρίου 1950. Τότε οι Fort Wayne Pistons νίκησαν τους Minneapolis Lakers με σκορ 19–18. Οι Πίστονς επιχείρησαν 13 σουτ σε όλο το παιχνίδι για να περιορίσουν τον αντίκτυπο της κυριαρχίας των Λέικερς και κυρίως τον Τζορτζ Λόρενς Μάικαν, τον καλύτερο σέντερ της εποχής.

Λίγες εβδομάδες αργότερα, οι Rochester Royals και οι Indianapolis Olympians (73-75) αναμετρήθηκαν σε ένα ματς με έξι παρατάσεις με μόλις ένα σουτ σε κάθε παράταση. Συγκεκριμένα, σε κάθε παράταση, η ομάδα που είχε πρώτα την μπάλα την κρατούσε για όλη την περίοδο πριν επιχειρήσει ένα σουτ του τελευταίου δευτερολέπτου.

Το ΝΒΑ δοκίμασε αρκετές αλλαγές κανόνων. Το 1954, ο ιδιοκτήτης των Syracuse Nationals (μετέπειτα Philadelphia 76ers) Danny Biasone και ο γενικός διευθυντής Leo Ferris πειραματίστηκαν με ένα ρολόι 24 δευτερολέπτων κατά τη διάρκεια ενός αγώνα. Ο Jack Andrews, δημοσιογράφος στην «The Syracuse Post-Standard», θυμόταν πώς ο Ferris καθόταν συχνά στο μπόουλινγκ του Danny Biasone στο Eastwood και έκανε υπολογισμούς σε μια χαρτοπετσέτα.

Ο ίδιος ο Biasone είχε πει: «Κοίταζα τα στατιστικά από ματς που μου άρεσαν. Παρατήρησα ότι κάθε ομάδα έκανε περίπου 60 σουτ. Αυτό σήμαινε 120 σουτ ανά παιχνίδι. Έτσι πήρα έκαναν μια απλή διαίρεση. Τα 2.880 δευτερόλεπτα ενός αγώνα ( 48 λεπτά) με 120 σουτ. Το αποτέλεσμα ήταν 24 δευτερόλεπτα ανά σουτ». Ο Biasone και ο Ferris έπεισαν το NBA να υιοθετήσει το σκεπτικό τους και έτσι έγινε επανάσταση στο μπάσκετ.

Πεθαίνει ο Muhammad Ali

2016: Ο τρεις φορές Παγκόσμιος πρωταθλητής βαρέων βαρών μπόξερ (1964, 1974, 1978) Muhammad Ali, πεθαίνει σε ηλικία 74 ετών σε νοσοκομείο του Φοίνιξ, όπου νοσηλευόταν με αναπνευστικές επιπλοκές.

2016: Η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού ηττάται με 6-4 στον τελικό του LEN Champions League από την Yug Dubrovnik.

2008: Ο Παναθηναϊκός κερδίζει τον Ολυμπιακό με 90-76 στον 5ο τελικό των play-offs και κατακτά το 10ο πρωτάθλημα τα τελευταία 11 χρόνια. Ο 34χρονος Φραγκίσκος Αλβέρτης συμπληρώνει 18 χρόνια με την ομάδα (1990-2008) και φτάνει τους 21 τίτλους με τον Παναθηναϊκό (10 Πρωταθλήματα Ελλάδος, 6 Κύπελλα, 4 Κύπελλα Ευρώπης και 1 Διηπειρωτικό).

2004: Η Ολυμπιακή Φλόγα ξεκινά ένα ταξίδι κατά το οποίο θα επισκεφθεί 5 ηπείρους, 26 χώρες και 34 πόλεις.

Η παραίτηση του Ντούσαν Μπάγεβιτς από την ΑΕΚ

1996: Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς υποβάλλει την παραίτησή του από τη θέση του προπονητή της ΑΕΚ. Με την ΑΕΚ κατέκτησε σαν παίκτης 2 πρωταθλήματα (68 γκολ) και σαν προπονητής 3 πρωταθλήματα, 1 Σούπερ Καπ, 1 League Cup και 1 Κύπελλο Ελλάδος.

1991: Ξεκινάει στο ΣΕΦ το Διεθνές Τουρνουά Εθνικών Ομάδων (Γιουγκοσλαβία, Ρωσία, Ισπανία, Γαλλία, Ελλάδα, Ιταλία) για τον εορτασμό των 100 χρόνων της FIBA. Νικήτρια θα ανακηρυχθεί η Ιταλία ενώ δεύτερη θα τερματίσει η Ελλάδα.

1988: Η Steffi Graf υπερασπίζεται με επιτυχία τον τίτλο της στο Roland Garros κερδίζοντας την Ρωσίδα Natalia Zvereva με 6-0, 6-0 σε 32 λεπτά χάνοντας μόνο 13 πόντους.

1987: Ο Danny Harris, κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 47.56, κερδίζει με διαφορά 0.13” τον Edwin Moses σε κούρσα των 400μ εμποδίων στην Μαδρίτη. Είναι η πρώτη ήττα του Moses μετά από 9 χρόνια, 9 μήνες και 9 ημέρες όταν από τις 26 Αυγούστου του 1977 έχει κάνει ένα σερί 122 νικών (107 σε τελικούς) ενώ αξιοσημείωτη θα παραμείνει η συνολική επίδοσή του των 178 νικών σε 187 κούρσες από το 1975 έως το 1988.

Το νταμπλ της ΑΕΚ

1978: Η ΑΕΚ κερδίζει στον τελικό του Κυπέλλου τον ΠΑΟΚ με 2-0 και κατακτά το νταμπλ, μετά από 39 χρόνια, ήτοι το πρώτο της μεταπολεμικό.

1965: Ο Αυστραλός δρομέας Ron Clarke σπάει το δικό του ρεκόρ στα 5000μ με 13.25 στο Κόμπτον.

1961: Ο Κώστας Μουρούζης σκοράρει 21 πόντους στον φιλικό αγώνα εναντίον της Λιβύης στην Τύνιδα. Ο παίκτης του Τρίτωνα θα σημειώσει 232 πόντους σε 24 αγώνες με την εθνική ομάδα μπάσκετ.

1896: Ο Henry Ford, μετέπειτα ιδρυτής της Ford Motor Company το 1903, κάνει την πρώτη του βόλτα με το Quadricycle, το τετράτροχο δημιούργημά του, που στην ουσία αποτελείται από 2 παράλληλα ποδήλατα με ένα μοτέρ εσωτερικής καύσεως που δουλεύει με βενζίνη. Ο 33χρονος Ford που από μικρός είχε εκδηλώσει μία έφεση και ένα πάθος για τις μηχανές, μέχρι τώρα είχε εργαστεί σαν επιδιορθωτής ρολογιών και αγρότης και μόνο την τελευταία 5ετία σαν μηχανικός στην Edison Illuminating Company, όπου με την εμπειρία του και τις γνώσεις του κατασκεύασε το πρώτο του αυτοκίνητο.

1783: Οι αδερφοί Μογκολφιέ (Joseph-Michel και Jacques-Etienne Montgolfier), εφευρέτες του αερόστατου με ζεστό αέρα, κάνουν την πρώτη δημόσια παρουσίαση του δημιουργήματός τους στο Annonay της Γαλλίας.