Nations League: Η Ουγγαρία «έσπασε» την κατάρα, η Γερμανία όχι απέναντι στους Ιταλούς!

Η πρεμιέρα του τρίτου ομίλου-φωτιά για την League A του Nations League είχε απρόσμενη κερδισμένη την Ουγγαρία!

Στον όμιλο των τριών γιγάντων για την League A του Nations League, η Ουγγαρία ήταν αυτή που έριξε την πρώτη… βόμβα. Οι Μαγυάροι παρότι είχαν λιγοστούς φιλάθλους στις εξέδρες, ένεκα και της τιμωρίας της έδρας τους, υπέταξαν την Αγγλία με το γκολ του Σομποσλάι. Ο επιθετικός της Λειψίας έχασε τεράστια ευκαιρία στο 12′, αλλά στο 64ο λεπτό μπόρεσε να νικήσει τον Πίκφορντ από τα 11 βήματα, με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να μην μπορεί να αντιδράσει ως το φινάλε. Έτσι οι γηπεδούχοι «έσπασαν» την κατάρα 60 ετών, αφού είχαν να κερδίσουν τους Άγγλους από το 1962.

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς για τον ίδιο όμιλο, η Ιταλία λίγες μέρες μετά την ήττα στο «Finalissima» υποδέχτηκε τη Γερμανία. Σε ένα παιχνίδι που πέραν από ένα σουτ του Σκαμάκα στο δοκάρι προσέφερε χασμουρητά για περίπου 60 λεπτά, τα είδαμε όλα στο τελευταίο μισάωρο.

Ο Γκνόντο πέρασε ως αλλαγή στο 65′ και έξι λεπτά με ατομική προσπάθεια από τα δεξιά έδωσε ασίστ πάρε βάλε στον Πελεγκρίνο για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Κίμιχ, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ντοναρούμα, βρήκε την μπάλα στα πόδια του και ισοφάρισε με άμεση εκτέλεση.

Έτσι οι Γερμανοί για 10ο επίσημο παιχνίδι δεν κέρδισαν τους Ιταλούς και η Ουγγαρία, απρόσμενα, πήρε κεφάλι μετά την πρώτη αγωνιστική.