CHAMPIONS LEAGUE: Τα ζευγάρια του Β' προκριματικού γύρου

Την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του Champions League εξασφάλισαν απόψε και οι Καϊράτ Αλμάτι, Αλασκέρτ και Λέγκια Βαρσοβίας σχηματίζοντας και τα υπόλοιπα ζευγάρια του δεύτερου προκριματικού γύρου.

Η Νέφτσι Μπακού θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο δεύτερο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης μετά τη νίκη που πέτυχε η ομάδα των Αζέρων με 2-1 επί της Ντινάμο Τιφλίδας. Εκτός από τη Νέφτσι, την πρόκρισή τους εξασφάλισαν το βράδυ της Τετάρτης (14/07) άλλες τρεις ομάδες.

Η Καϊράτ Αλμάτι επικράτησε με 2-0 της Μακάμπι Χάιφα (1ος αγώνας 1-1) με τα γκολ των Βάγκνερ Λοβ (10′) και Αμπικέν (66′). Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι Ισραηλινοί λόγω αποβολής του Μοχάμεντ στο 90+1′. Για τους Καζάκους αποβλήθηκε ο Κέιλερ στο ίδιο λεπτό, ο οποίος όμως ήταν εκτός γηπέδου.

Η Αλασκέρτ από την Αρμενία χρειάστηκε να φτάσει στην παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Κόναχ’ς Νόμαντς από την Ουαλία, με τον 28χρονο Γάλλο Βενσάν Μπεζενκούρ να πετυχαίνει το γκολ της νίκης στο 113′, μόλις ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και να «γράφει» το 1-0 (1ος αγώνας 0-0).

Η Λέγκια Βαρσοβίας στο τελευταίο χρονικά ματς της βραδιάς κέρδισε με 2-0 την Μπόντο/Γκλιμτ (1ος αγώνας 3-2) χάρη σε γκολ του Λουκίνιας στο 41ο λεπτό και του γνωστού μας από το πέρασμά του στην ΑΕΚ, Τόμας Πέκχαρτ στο 90+5′. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Έλληνας Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.

Όλα τα ζευγάρια του 2ου προκριματικού γύρου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης (20-21/07 και 27-28/07 τα παιχνίδια):