Βέλιμιρ Ζάετς: Πρωταγωνιστής σε ένα από τα πιο ανύπαρκτα πέναλτι στην ιστορία των Μουντιάλ

Σαν σήμερα, στις 20 Ιουνίου 1982, στον αγώνα Ισπανίας – Γιουγκοσλαβίας 2-1 για το Παγκόσμιο Κύπελλο καταγράφηκε ένα από τα πιο διάσημα ανύπαρκτα πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Βέλιμιρ Ζάετς.

Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ζέκο ανέτρεψε τον Mιγκέλ Άνχελ Πέρικο Αλόνσο Ογιαρμπίντε καθαρά έξω από την περιοχή αλλά ο Δανός διαιτητής, Χένιγκ Λουντ-Σόρενσεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Η Γιουγκοσλαβία που είχε πολύ καλή ομάδα τότε – μάλιστα ο Πελέ την είχε χρίσει ως ένα από τα φαβορί για τον τίτλο- είχε προηγηθεί στο 10΄με τον Γκούντελι. Η Ισπανία όμως που ως διοργανώτρια είχε την αβάντα της διαιτησίας, πήρε στο τέλος τη νίκη με γκολ του Σάουρα στο 66΄.

Ο Βέλιμιρ Ζάετς αναφέρθηκε στη φάση αυτή στην αυτοβιογραφία του. Και κυρίως στη συνάντησή του με τον Δανό ρέφερι το 1992 όταν ήταν αθλητικός διευθυντής του Παναθηναϊκού.,

«Συνάντησα τον χασάπη Λουντ Σόρενσεν, αυτή τη φορά ως εκπρόσωπο σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Ήξερε ποιος ήμουν. Δεν χρειάστηκε να του συστηθώ. Κυρίως, παραδέχτηκε το λάθος του. Είπε ότι δεν έβλεπε καθαρά, και ότι ήταν πίεση» έγραψε ο Ζέκο

Και συνέχισε:

«Οι Ισπανοί τον στρίμωξαν, έπρεπε να περάσουν ως οικοδεσπότες. Και πάλι δεν ένιωσε πολύ άβολα κατά τη διάρκεια της συνάντησης μας. Τυπικός ψυχρός Δανός. Και τι να του πω; Δέκα χρόνια πέρασαν, τι να του πω;»

Ο 40χρονος τότε Λουντ-Σόρενσεν δεν περιορίστηκε στο να καταλογίσει το πέναλτι αλλά όταν ο Γιουγκοσλάβος τερματοφύλακας Ντράγκαν Παντέλιτς απέκρουσε το σουτ, διέταξε την επανάληψη και ο Χουανίτο αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.