ΑΕΚ: Η Βελέζ Μόσταρ θα είναι η αντίπαλός της στον δεύτερο προκριματικό γύρο

Αντίπαλος της ΑΕΚ θα είναι η Βελέζ Μόσταρ, που επικρατώντας δυο φορές με ίδιο σκορ της Κολερέιν πήρε την πρόκριση για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει τους κιτρινόμαυρους.

Έγινε το αναμενόμενο. Το εμπόδιο της Βελέζ Μόσταρ θα κληθεί να ξεπεράσει η ΑΕΚ στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στις 22/07 (19:00) στην έδρα της Βελέζ και ο επαναληπτικός στην Αθήνα και το ΟΑΚΑ στις 29/07 (21:00).

Η Κολερέιν μπήκε μπροστά στο σκορ στο 33ο λεπτό με το γκολ του Σέβλιν και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1 υπέρ της Βελέζ), αφού πλέον δεν υπάρχει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν να διατηρούν αυτή την υπεροχή που είχαν από το πρώτο μέρος του αγώνα με την βασική διαφορά πως κατόρθωσαν να την μετουσιώσουν και σε γκολ και μάλιστα δις, «σβήνοντας» ουσιαστικά κάθε ελπίδα πρόκρισης για την ομάδα από την Βόρειο Ιρλανδία. Τα γκολ της Βελέζ οι Μπραντάο (54′) και Άντζουσιτς (71′) οδηγώντας την ομάδα τους στην μεγάλη νίκη-ανατροπή με 2-1 εκτός έδρας.