Champions League προκριματικά: Ο Βάϊς λύτρωσε τη Σλόβαν στο 120΄ με απευθείας κόρνερ

Δραματικές εξελίχθηκαν αρκετές αποψινές ρεβάνς στον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League.

H Σλόβαν Μπρατισλάβας κατάφερε να ξεπεράσει 2-1 το εμπόδιο της Ντιναμό Μπατούμι στο 120΄. Στην τελευταία φάση πριν τα πέναλτι, ο Βλάντιμιρ Βάις σκόραρε με απευθείας κόρνερ και έδωσε την πρόκριση στη σλοβάκικη ομάδα.

Με δυο γκολ του Τραορέ και άλλα δυο του Μπάσεϊ η Φερεντσβάρος συνέτριψε 5-1 την Τομπόλ από το Καζακστάν και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League

Η Κλάκσβικ νίκησε 3-1 την Μπόντο Γκλιμτ αλλά αποκλείστηκε καθώς είχε ηττηθεί με 3-0 στον πρώτο αγώνα από την περσινή έκπληξη του Conference League.

Με γκολ στο 90+4 η Λίνφιλντ έστειλε το ματς με τη Νιου Σεντς στην παράταση όπου σημείωσε άλλο ένα γκολ…

Η Πιουνίκ ισοφάρισε δυο φορές στο παρά ένα την Κλουζ, μια στην κανονική διάρκεια και μια στην παράταση 2-2 και πήρε την πρόκριση 4-3 στα πέναλτι.

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-Σκούπι (Β.Μακεδονία) (0-3)  2-0

RFS Ρίγα (Λετονία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) (0-1) 2-1 4-5 πέν.

Τίρανα (Αλβανία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) (0-1) 1-2

Σερίφ (Μολδαβία)-Ζρίνσκι (Βοσνία) (0-0) 1-0

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)-Μάριμπορ (Σλοβενία) (0-0) 0-2

Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία) (0-0) 1-2 παρ.

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Τομπόλ (Καζακστάν) (0-0) 5-1

Κλουζ (Ρουμανία)-Πιούνικ (Αρμενία) (0-0) 2-2 παρ. 3-4 πεν.

Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) (0-1) 2-0 παρ.

Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) (0-3) 3-1

* Οι νικητές προκρίνονται στον 2ο προκριματικό γύρο (στον οποίο θα μετάσχει και ο Ολυμπιακός), με τα πρώτα παιχνίδια να είναι προγραμματισμένα για τις 19-20 Ιουλίου και τις ρεβάνς για τις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι ηττημένοι του 1ου προκριματικού γύρου συνεχίζουν στα προκριματικά του Europa Conference League).

Τα ζευγάρια στον Β` προκριματικό γύρο

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Σκούπι (Β. Μακεδονία)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Ζυρίχη (Ελβετία)

Ελσίνκι (Φινλανδία) -Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)

Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Μάλμε (Σουηδία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) -Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)

Μάριμπορ (Σλοβενία) – Σερίφ (Μολδαβία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πιούνικ (Αρμενία) -Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

Μίντιλαντ (Δανία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 19-20 Ιουλίου και οι ρεβάνς στις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον 3ο προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον 3ο προκριματικό του Europa League.