ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ξεμούδιασμα και 5άρα στην Κ19 πριν την αναχώρηση για την Ολλανδία

Φιλική επικράτηση με 5-0 για τον Παναθηναϊκό σε ενδοοικογενειακό φιλικό απέναντι στην Κ19 της ομάδας πριν το ταξίδι των «πρασίνων» για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας για την Ολλανδία.

Το πρώτο και τελευταίο του φιλικό εν Ελλάδι μέχρι την αναχώρηση για το βασικό στάδιο προετοιμασίας στην Ολλανδία σε δυο μέρες έδωσε ο Παναθηναϊκός, έστω και σε ενδοοικογενειακό…περιβάλλον. Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα με 5-0 της ομάδας Κ19 του «τριφυλλιού» σ’ έναν αγώνα που διήρκεσε δυο 35λεπτα. Στον αγώνα χρησιμοποιήθηκαν κανονικά και παίκτες που θεωρούνται εκτός πλάνων, όπως ο Δημήτρης Κολοβός, που πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του και ο Αγιούμπ που έδωσε την ασίστ στο τρίτο γκολ.

Η «ανδρική» ομάδα προηγήθηκε με γκολ του Καρλίτος στο 12ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής και διπλασίασε τα τέρματά της με κοντινό πλασέ του Κολοβού στο 18′. Η Κ19 είχε ένα δοκάρι τρία λεπτά αργότερα σε σουτ του Κρυπαράκου.

Δυο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Καμπετσής έκανε το 3-0 μ’ ένα εντυπωσιακό βολ πλανέ έπειτα από κόρνερ του Αγιούμπ. Στο 43′ ήρθε και το 4-0 μετά από συνεργασία του Αλεξανδρόπουλου με τον Μακέντα και κοντινό πλασέ του δεύτερου ενώ το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 59ο λεπτό χάρη σε σουτ του Σανκαρέ.

Παναθηναϊκός:

Α’ ημίχρονο: Χριστογεώργος, Κώτσιρας, Χατζηθεοδωρίδης, Ρόμπι, Σιδεράς, Σερπέζης, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Κολοβός, Σαβιέρ, Καρλίτος.

Β’ ημίχρονο: Ξενόπουλος, Σάντσες, Ρόμπι, Σερπέζης (55′ Αθανασακόπουλος), Θεοχάρης, Αλεξανδρόπουλος, Αγιούμπ, Καμπετσής, Σανκαρέ, Ενγκμπακοτό, Μακέντα.

Κ19:

Α’ ημίχρονο: Ξενόπουλος, Ζαφείρης, Παυλάκης, Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Πορφυρόπουλος, Φρόκου, Στόιος, Κρυπαράκος, Νταμπίζας, Τόρα.

B’ ημίχρονο: Χριστογεώργος, Λίλο, Καμαρός, Κοκάκης, Χαχούλης, Πιτσιώτης, Τσιάβος, Διαμαντής, Λιατίφης, Ποπιέλα, Συμεωνίδης, Ψύλλας, Κυριόπουλος, Τόμπρας, Καλός, Παπανικολόπουλος, Βολάκης.

Οι Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αϊτόρ, Ιωαννίδης, Πέρεθ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης ακολούθησαν ειδικό πρόγραμμα, ενώ οι Κουρμπέλης, Σένκεφελντ, Μπεκ έκαναν ατομικό.