ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ-ΠΑΟΚ 0-2: Έκανε «σεφτέ» με Ολιβέιρα και Μουργκ

Ο Πορτογάλος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ενώ ο Αυστριακός είχε γκολ και ασίστ.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, ο Μουργκ έγραψε και γκολ μετά την ασίστ στον Πορτογάλο και ο Δικέφαλος επικράτησε της Σαρλερουά με 2-0, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη επί ολλανδικού εδάφους, μετά την ήττα από την Αϊντχόφεν. Απέναντι σε έναν αντίπαλο μικρότερης δυναμικότητας από ό,τι οι Ολλανδοί, ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε εκ νέου δυο διαφορετικές 11άδες σε κάθε ημίχρονο, με τους «ασπρόμαυρους» να ανταποκρίνονται καλύτερα σε κάποια από τα κομμάτια του παιχνιδιού.

Ο ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου άργησε να… πάρει προς. Το καλό του χρονικό σημείο υπεροχής, με κατοχή και γρήγορη κυκλοφορίας της μπάλας ήρθε από το 35′ και μετά. Οι ασπρόμαυροι έδειξαν να πιέζουν, να κλέβουν και να προσπαθούν να παίξουν με τη μια. Απέναντί τους η Σαρλερουά, η οποία έδειξε πως βρίσκεται σε καλύτερο χρονικά σημείο από τη στιγμή που δίνει την ερχόμενη εβδομάδα το πρώτο της επίσημο παιχνίδι.

Γκολ στην πρώτη του επαφή ο Ολιβέιρα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για τον ΠΑΟΚ με γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό, με τον Ολιβέιρα να τελειώνει με σουτ στην κίνηση την εκτέλεση κόρνερ του Μουργκ, στο 47′. Ο Δικέφαλος του βορρά παρατάχθηκε με διαφορετική 11άδα, με την Σαρλερoυά να κάνει μόλις μια αλλαγή στην ανάπαυλα.

Πρώτες φάσεις της Σαρλερουά στο 65′

Η βελγική ομάδα πήρε τον έλεγχο του αγώνα με τη συμπλήρωση μίας ώρας και στο δεκάλεπτο που ακολούθησε απείλησε με τους Ριμπέιρο και Ζιλέ, με τον Ζίβκοβιτς να έχει ισάριθμες αποκρούσεις. Ο Ριμπέιρο αποτελούσε το σημείο αναφοράς της Σαρλερουά, καθώς ήταν μια μόνιμη πηγή κινδύνου.

Έψαξε το γκολ ο Βρακάς, το βρήκε ο Μουργκ

Ο Γιώργος Βρακάς προσπάθησε να φανεί στην αναμέτρηση έχοντας δυο τελικές προσπάθειες προς την εστία, με τον Κόφι να δυσκολεύεται αλλά να έχει απαντήσεις. Στο 89’ο Μουργκ είχε όλο το χώρο ανοικτό έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Κόφι, γράφοντας το 2-0. Ο Χρήστος Τζολης αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και αντικαταστάθηκε λόγω ενός χτυπήματος που δέχθηκε.

Σαρλερουά (3-5-2): Κόφι, Κνέζεβιτς, Ντεσολέιλ, Ανδρέου, Τσατσούα (46′ Φαν Κλέενπουτ ), Ζιλέ (76′ Χέντρικς), Ιλαϊμαχαρίτρα, Μοριόκα, Καγιέμπε, Μπεντία (60′ Ριμπέιρο), Ζαρουρί.

ΠΑΟΚ (4-4-1-1): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εσίτι, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Σφιντέρσκι

Β’ μέρος: Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Τσιγγάρας, Νινούα, Μουργκ, Τζόλης (82′ Λάμπρου), Βρακάς, Ολιβέιρα