ΑΣΤΑΝΑ - ΑΡΗΣ 2-0: Κοιμήθηκε η άμυνα, δεν ξύπνησε η επίθεση!

Ο Άρης έχανε τα… άχαστα μπροστά, «έτρωγε» τις… φάβες πίσω και πλήρωσε με οδυνηρή ήττα από την Αστάνα τα δικά του ασυγχώρητα λάθη

Ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του, παρουσίασε τις γνωστές παιδικές ασθένειες που τον ταλαιπώρησαν και την περσινή χρονιά με τις πολλές χαμένες ευκαιρίες κι έχοντας να αντιμετωπίσει και την κάκιστη αμυντική του συμπεριφορά, έφυγε ηττημένος με 2-0 από την Αστάνα Αρίνα στο πρώτο του ματς στο UEFA Conference League.

Τουλάχιστον την περσινή σεζόν, η άμυνά του δούλευε ρολόι. Αυτή τη φορά με τους Μπεναλουάν και Δεληζήση στις θέσεις των στόπερ, που βάσει σχεδιασμού θεωρούνται αναπληρωματικοί, χωρίς τον Σούντγκρεν που παρουσίασε συμπτώματα ίωσης και με τον Γκάνεα κατ’ ανάγκη στην ενδεκάδα να ταλαιπωρείται από τους Καζάκους, ο Άρης είχε θέμα στην άμυνα και το πλήρωσε.

Ήρθε και η κακή αντίδραση του τερματοφύλακα Ντένις στη φάση του γκολ μόλις στο 9’, όταν ο Τομάσοφ σούταρε ανενόχλητος, η μπάλα κόντραρε στο χόρτο και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Άρης είχε σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει με Μπερτόγλιο στο 6’, Ματέο Γκαρσία στο 30’ και Μαντσίνι στο 32’, αλλά αδίκησε τον εαυτό του. Επιπλέον τα προβλήματα στο κέντρο της άμυνας, στο αριστερό άκρο με Γκάνεα που έπαιξε κατ’ ανάγκη λόγω της ίωσης που χτύπησε τον Σούντγκρεν και με την κακή αντίδραση του γκολκίπερ Ντένις, κόστισαν στον Άρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης δεν είχε την ίδια φρεσκάδα σε αντίθεση με την Αστάνα που είχε καλό αγωνιστικό ρυθμό. Ο Μάντζιος προσπάθησε με Μπρούνο και Μήτρογλου να δώσει λύσεις στην επίθεση, όμως ήρθε το δεύτερο γκολ του αμαρκάριστου (ξανά) Τομάσοφ στο 70’ κόντρα σε μια παιδική άμυνα για να βάλει ταφόπλακα στον Άρη. Στο 75’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σιμούνοβιτς. Ο Άρης θα πρέπει πλέον να ψάξει την πρόκριση μέσα στο σπίτι του, το θέμα όμως είναι ότι δεν έχει επιλογές να αλλάξει πολλά στην ενδεκάδα του.

[5]

ΑΧ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΚΟΛ

Όλο τον χρόνο ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του με την αδυναμία στο σκοράρισμα. Το εύκολο γκολ είναι η μεγάλη μάστιγά του Άρη. Η ευκαιρία του Μπερτόγλιο μόλις στο έκτο λεπτό ήταν μοναδική και ο Αργεντινός έπρεπε να είχε ανοίξει το σκορ. Ποιος να φανταζόταν τι θα ακολουθούσε και πόσες ευκαιρίες θα σπαταλούσαν οι παίκτες του Άρη.

Ο MVP TΟΜΑΣΟΦ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΑΜΠΟΛΕΣ

Ο Άρης είχε ρίξει όλο το βάρος στο μαρκάρισμα του Τομάσοφ, του πιο επικίνδυνου επιθετικού της Αστάνα, αλλά η ασθένεια του Σούντγκρεν άλλαξε όλα τα πλάνα. Ο Μάντζιος είχε προετοιμάσει τον Σάκιτς για να τον αντιμετωπίσει, αλλά ο Αυστριακός πήγε δεξιά και ο Γκάνεα που ανέλαβε τον ρόλο έκανε πολύ νωρίς λάθος βγάζοντας μόνο τον Τομάσοφ και προαναγγέλοντας τι θα ακολουθήσει. Ο Κροάτης ήταν ο άνθρωπος που έκανε όλη τη ζημιά στον Άρη, κάνοντας πάρτι με τους αμυντικούς των κιτρίνων.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΧΑΝΕΙ, ΠΙΣΩ ΤΡΩΕΙ…

Η εικόνα του Άρη τείνει να γίνει συνήθεια. Στην επίθεση… κεντάει, δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά δεν μπορεί να σκοράρει. Και στην άμυνα με την πρώτη ευκαιρία θα δεχτεί γκολ από το πουθενά. Κανείς δεν θα ήθελε να βρίσκεται στη θέση του Άκη Μάντζιου σε τέτοιες καταστάσεις. Ο Άρης θα έπρεπε να προηγείται της Αστάνα στο ημίχρονο…

ΤΑ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ

Ο Άρης είχε πρόβλημα με το CAS για τη δυνατότητα μεταγραφών κι έχασε πολύτιμο χρόνο, έπρεπε όμως να είχε κινηθεί πιο γρήγορα τουλάχιστον σε θέσεις που φώναζαν για ενίσχυση. Κατέβηκε με την Αστάνα μόνο με δύο στόπερ, που βάσει πλάνου προορίζονται για αναπληρωματικοί, δεν πήρε γκολτζή, δεν πήρε αριστερό μπακ. Ο Άρης πρέπει να τρέξει για μεταγραφές, το θέμα είναι όμως να μην μείνει εκτός Ευρώπης όπως πέρυσι με την Κοβαλίβκα.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΕΝ ΕΦΕΡΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Ο Άκης Μάντζιος έπαιξε τα ρέστα του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και να ήθελε δεν είχε βάθος στον πάγκο για να κάνει τις απαιτούμενες κινήσεις που θα ήθελε. Μήτρογλου και Μπρούνο προσπάθησαν να αλλάξουν πρόσωπο στον Άρη, κανείς όμως δεν υπολόγισε και σε νέο τραγικό αμυντικό λάθος.

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (78’ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87′ Μπετσιράι), Εουζένιο (78’ Τομάσεβιτς)

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σάκιτς (77’ Χάιροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77’ Τζέγκο), Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62’ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46’ Μπρούνο), Μαντσίνι (87′ Μάνος)