ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ισόπαλο το πρώτο φιλικό με την Αλ-Τααβόν

Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις ο Παναθηναϊκός με την Αλ-Τααβόν στο Χορστ, με τους «πράσινους» να δείχνουν τα πρώτα σημάδια της επίδρασης του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο παιχνίδι τους.

Ισόπαλος 1-1 με την Αλ-Τααβόν αναδείχθηκαν οι «πράσινοι» στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Προηγήθηκαν με τον Χατζηθεοδωρίδη, με τους Άραβες να ισοφαρίζουν τρία λεπτά αργότερα με τον Ταβάντα και το «τριφύλλι» να έχει κι ένα οριζόντιο δοκάρι με τον Ιωαννίδη.

Οι «πράσινοι» έβγαλα στο χορτάρι αυτό το διαφορετικό στυλ παιχνιδιού που θα πρεσβεύουν φέτος με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο σημείο που ήταν δυνατό βάσει και των λίγων ημερών προετοιμασίας που έχουν στα πόδια τους.

Κατάφεραν να προηγηθούν μετά από ωραία συνεργασία μεταξύ Χατζηθεοδωρίδη και Μακέντα, με πάσα-τακουνάκι του δεύτερου και ωραίο τελειώμα του πρώτου στο 38ο λεπτό.

Ωστόσο, το προβάδισμά τους δεν κράτησε ούτε πέντε λεπτάμ αφού οι Άραβες  εκμεταλλεύτηκαν ένα κακό διώξιμο του Ρόμπι φτάνοντας στο γκολ της ισοφάρισης με τον Ταβάμπα στο 40′.

Αυτά τα δυο γκολ ήταν και τα μοναδικά αξιοσημείωτα γεγονότα στο πρώτο μέρος, αφού οι φάσεις και το θεάμα ήταν ελάχιστες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την απόδοσή του και είχε τρεις καλές ευκαιρίες μέσα σε ένα δεκάλεπτο (50-60′). Οι δυο πρώτες είχαν πρωταγωνιστή τον Ενγκμπακοτό με μία εκτέλεση φάουλ στο 53΄και ένα πλασέ στο 58′. Η τρίτη και καλύτερη του δεύτερου μέρους χάθηκε στο 59′ από τον εξαιρετικό Φώτη Ιωαννίδη που  πλάσαρε εξ’ επαφής στο οριζόντιο δοκάρι των Αράβων. Στο 89ο λεπτό μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του ίδιου, ο Καμπετσής βρέθηκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα με το 1-1 να παραμένει.

Η εικόνα του «τριφυλλιού» μόνο ενθαρρυντική μπορεί να χαρακτηριστεί, αφού δεν πρέπει να λησμονήσουμε πως αντιμετώπισε και μία ομάδα που ξεκινάει το πρωτάθλημά της στις 12/06 και έχει πιο πολλές μέρες προετοιμασίας στα πόδια της και άρα ήταν πιο έτοιμη.

Ο Σέρβος κόουτς είδε στο παιχνίδι τους παίκτες του να ακολουθούν όλα αυτά που δουλεύουν στις προπονήσεις, παρ’ ότι δεν μπόρεσαν να τα αποδώσουν στον βαθμό που και ο ίδιος θα ήθελε ελέω των λίγων ημέρων δουλειάς που έχουν προλάβει να ρίξουν. Το σημαντικό, όμως, είναι πως η αλλαγή αυτή που θέλει ο Γιοβάνοβιτς έχει αρχίσει να συντελείται, έστω και σταδιακά.

Σίγουρα, στα επόμενα φιλικά, τα οποία θα έχουν και τηλεοπτική κάλυψη από την Cosmote TV, με Άλκμααρ (25/07) και Φένλο (31/07)ς η εικόνας της ομάδας θα είναι ακόμα καλύτερη.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος: οι Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Ξαβιέρ, Καρλίτος, Χατζηθεοδωρίδης, Ρόμπι, Βιγιαφάνες, Μακέντα, Αλεξανδρόπουλος και Μαουρίσιο.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο: Διούδης (61′ Χριστογεώργος), Σάντσες, Σιδεράς, Χουανκάρ, Πέρεθ, Σανκαρέ, Νγκμπακοτό, Αλεξανδρόπουλος (57′ Αθανασακόπουλος), Ιωαννίδης, Μπουζούκης (70′ Καμπετσής), Σερπέζης.

Η ενδεκάδα της Αλ Τααβόν: Κάσιο, Γιαζίντ, Νταβαμπά, Σάντρο, Νουά, Μποζμπάν, Κάντιχ, Σμουχάν, Φαιτόντ, Γιάγκο, Αμίσι.