EUROPA CONFERENCE LEAGUE: Με Έλφσμποργκ στην επόμενη φάση η ΑΕΚ - Καθάρισαν από το πρώτο ματς οι Σουηδοί

Σ’ ένα παιχνίδι που κύλησε σίγουρα πολύ πιο εύκολα απ’ ότι μπορούσε να το φανταστεί κανείς, η Έλφσμποργκ συνέτριψε με 4-0 την μολδαβική Μιλσάμι, η οποία ολοκληρώσε το παιχνίδι με τρεις αποβολές.

Σε υγιεινό «περίπατο» μετατράπηκε το παιχνίδι της Έλφσμποργκ κόντρα στην Μιλσάμι για τους Σουηδούς, αφού τόσο το γρήγορο προβάδισμά τους όσο και οι αποβολές των Μολδαβών στο δεύτερο μέρος οδήγησε στην εύκολη επικράτηση με αυτό το 4-0 στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου προκριματικού γύρου του ECL.

Η Έλφσμποργκ έφτασε σ’ ένα γρήγορο 2-0 με τα γκολ των Βαϊσάνεν και Όκελς στο 2′ και το 25′ αντίστοιχα. Ο Φρικ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του δυο λεπτά προτού λήξη το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45ο λεπτο η Μιλσάμι δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει ούτε μία ευκαιρία απέναντι στους Σουηδούς και η πιο σημαντική αιτία για την κατάσταση αυτή ήταν οι τρεις αποβολές (!!) που αντίκρισε. Ο Αμουγκούι στο 65′ και με δεύτερη κίτρινη, ο Ντιτζινάρι στο 73′ με απευθείας κόκκινη και ο Μπόλοχαν στο 75′ επίσης με δεύτερη κίτρινη πήρα την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η Έλφσμποργκ μάλιστα και κέρδισε και πέναλτι στο 76ο λεπτό αλλά ο Εντιονέ δεν μπόρεσε να το μετατρέψει σε γκολ και να κάνει τέσσερα τα τέρματά της, κάτι που κατάφερε στο 82ο λεπτό ο Χολστ σφραγίζοντας ουσιαστικά από το πρώτο ματς την πρόκριση των Σουηδών και μετατρέποντας την ρεβάνς στην Μολδαβία (29/07 – 20:00) σε μία τυπική διαδικασία.

Έτσι, η ΑΕΚ γνωρίζει από απόψε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την αντίπαλό της για τον τρίτο προκριματικό του Europa Conference League στην περίπτωση που αποκλείσει τη Βελέζ Μόσταρ.