ΜΕΜΦΙΣ ΝΤΕΠΑΪ: Ο απόηχος της ανεπίσημης πρώτης με την Μπαρτσελόνα

Ο Ολλανδός χρειάστηκε τρεις προπονήσεις και κάτι λιγότερο από μια ώρα αγώνα για να δείξει ότι με τη μεταγραφή του πέτυχαν διάνα οι άνθρωποι της Μπαρτσελόνα.

Έκανε το ντεμπούτο του έστω και ανεπίσημα στο φιλικό με την Τζιρονα, που ήταν το δεύτερο της προετοιμασίας της Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε 3-1. O Ντεπάι, o οποίος μπήκε στη θέση του Μανάι στο 42ο λεπτό, πέτυχε το τρίτο γκολ με εκτέλεση πέναλτι. Στην ουσία όμως δεν ήταν μόνο αυτό. Ήταν η ενέργεια που είχε, απέδειξε και πάλι ότι μπορεί να παίξει σε οποιαδήποτε θέση της επίθεσης, έδωσε βάθος στο παιχνιδι της Μπαρτσελόνα και φυσικά τον ενθουσιασμό, με τον οποίο είχε ξεκινήσει τις προπονήσεις με τη νέα του ομάδα. Είναι στοιχεία που μπορούν κάλλιστα να διαφοροποιήσουν την ομάδα του Κουμαν συγκριτικά με την περσινή περίοδο.

Μπορεί λοιπον να είμαστε ακόμα σε περίοδο προετοιμασίας, μπορεί οι ομάδες να δίνουν τα πρώτα φιλικά τους, ωστόσο κάποια συμπεράσματα βγαίνουν. Ένα από αυτά είναι ότι ο Ντεπάι αποδεικνύει και με την φανέλα της Μπαρτσελόνα ότι εχει προσωπικότητα και χαρακτήρα. Ο Κούμαν τον ήθελε από τον περασμένο χειμώνα. Ο παίκτης φόρεσε την «μπλαουγκράνα» φανέλα και δείχνει πανέτοιμος να γίνει ένα από τα νέα ινδάλματα των φίλων της Μπαρτσελόνα.

Η ποιότητά του είναι δεδομένη ενώ η σχέση που έχει με τα αντίπαλα δίχτυα μπορεί εύκολα να τον καθιερώσει στο αρχικό σχήμα του Κούμαν. Εξ άλλου ο Ολλανδός τεχνικός έλεγε στο τέλος της περσινής σεζόν ότι δεν μπορεί μόνο ο Μέσι να τραβάει το «κουπί» του σκοραρίσματος και ότι η ομάδα πρέπει να ενισχυθεί στο επιθετικό κομμάτι.

Χρειαζόταν έναν ποδοσφαιριστή με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και χαρακτήρα. Τα λόγια του Λαπόρτα στην παρουσίαση του Ντεπάι είχαν δώσει το στίγμα: «Ποδοσφαιριστές τέτοιου τύπου είναι απαραίτητοι για τη νέα Μπαρτσελόνα. Παίκτες αφοσιωμένοι στην ομάδα και στη δουλειά που είναι διατεθειμένοι να κάνουν, για να φτάσουν στη νίκη».

Σχετικά με το ντεμπούτο του Ντεπάι ο Κουμαν ανέφερε: «Ο Μέμφις έπαιξε περισσότερα λεπτά από το προβλεπόμενο, όμως είναι ένας πολύ ποιοτικός παίκτης, το απέδειξε σε συγκεκριμένες στιγμές μέσα στο παιχνίδι και αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί στις θέσεις της επίθεσης είναι πολύ καλό να υπάρχει ανταγωνισμός”.

Με τον Ντεμπελέ να είναι τραυματίας, τον Μπρέιθγουεϊτ πολύ κοντά στην πόρτα της εξόδου , τον Άνσου Φατι στα «πιτ» και τον Γκριζμάν να μην ξέρει ακόμα που θα παΊζει την επόμενη περίοδο , ο Μέμφις έχει αυτήν τη στιγμή ένα συγκριτικό πλεονέκτημα . Τα φιλικά είναι τα πρώτα δείγματα γραφής, ωστόσο με τα πρώτα επίσημα ματς θα γίνουμε ακόμα σοφότεροι σχετικά με το πως «κολλάει» ο ποδοσφαιριστής στην Μπαρτσελόνα. Βέβαια η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται…