ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΠΑΟΚ 1-2: Νίκη ψυχολογίας με σκόρερ Τζόλη και Κούτσια

Πρώτη εμφάνιση του Κούρτιτς, που έχει ακόμα δρόμο, με έναν ΠΑΟΚ να δείχνει πως είναι σε καλό δρόμο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Φέγενορντ με 2-1 στο «Ντε Κάιπ», κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη σειρά των φιλικών αναμετρήσεων πριν τους αγώνες της 3ης προκριματικής φάσης του Κόνφερενς Λιγκ. Τζόλης και Κούτσιας ήταν οι σκόρερ των «ασπρόμαυρων» που πέτυχαν μια νίκη ψυχολογίας, δείχνοντας στον αγωνιστικό χώρο αρκετά από τα όσα δουλεύει και απαιτεί ο Ραζβάν Λουτσέσκου στις προπονήσεις.

Δεν «μάσησε» από το γρήγορο γκολ

Η Φέγενορντ άνοιξε νωρίς το σκορ, και συγκεκριμένα στο 2′ με τον Μπούρχερ. Οι Ολλανδοί έβαλαν από νωρίς την κερκίδα στην εξίσωση, πήγαν να βάλουν το πόδι στο γκάζι, αλλά διαπίστωσαν γρήγορα πως ο ΠΑΟΚ δεν «μάσησε». Οι «ασπρόμαυροι» δεν είχαν κραδασμούς και ακολούθησαν το πλάνο που δεν είχαν προλάβει να εφαρμόσουν πριν δεχθούν γκολ.

Απάντηση με πέναλτι Τζόλη

Με τη συμπλήρση του 15λεπτου, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να κερδίσει πέναλτι με τον Ολιβέιρα, το οποίο «μετέτρεψε» σε γκολ ο Τζόλης. Η πίεση ψηλά απέδωσε, ο Πορτογάλος επιθετικός  μπήκε στη φάση και πήρε αυτό που ήθελε, με τον 19χρονο ακραίο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Το οτι το εκτέλεσε ο Τζόλης, είναι μια πρώτη είδηση για μια ομάδα που… ταλαιπωρήθηκε αρκετά πέρυσι με μια σειρά χαμένων πέναλτι, με τον Τζόλη να είναι στη λίστα των ποδοσφαιριστών που αστόχησαν.

Φάσεις «καρμπόν» για τις δυο ομάδες

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η Φέγενορντ ήθελαν να πιέσουν ψηλά και να δυσκολέψουν την πρώτη πάσα του αντιπάλου. Και αμφότερες οι ομάδες κατάφεραν κλεψίματα τα οποία δεν τα μετουσίαωσαν σε γκολ, με τον ΠΑΟΚ να χάνει ευκαιρία με τον Σβαμπ μετά από κλέψιμο του Καγκάβα. Ο ΠΑΟΚ λειτούργησε πολλές φορές με τρόπο σίγουρα θα ικανοποίησε τον Λουτσέσκου. Οι μικρές αποστάσεις Ολιβέιρα και Καγκάβα, τα τρεξίματα του Τζόλη για πίεση και οι κινήσεις του Ζίβκοβιτς, που είχε ευκαιρία να σκοράρει με το γνωστό κόψιμο από τα δεξιά και σουτ στην κίνηση, είναι όσα κρατάει ο Ρουμάνος, που παράλληλα είδε την ομάδα του να πέφτει μια – δυο φορές σε παγίδες των Ολλανδών, που έκλεψαν ψηλά και «ζόριζαν» τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

«Χτύπησε» με Κούτσια

Ενώ η Φέγενορντ χρησιμοποίησε σχεδόν διαφορετική 11άδα με την έναρξη του δεύτερου μέρους (10 αλλαγές), ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν έκανε το ίδιο, καθώς προχώρησε σε έξι αλλαγές. Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν δεύτερο γκολ στο 54′ με τον Κούτσια να πλασάρει εύστοχα, μετατρέποντας σε ασίστ την πάσα του Μουργκ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Αυστριακού. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε τον ρυθμό και στο 60′ ήρθε το νέο κύμα αλλαγών με τον Κούρτιτς να γράφει την πρώτη του εμφάνιση. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο 89′, με τον διαιτητή να σφυρίζει πρόωρα τη λήξη.

Φέγενορντ: Α’ ημίχρονο: Μπέιλοου, Πέντερσεν, Μπούρχερ, Σένεσι, Μαλάσια, Κοκτσιού, Τιλ, Τούρνστρα, Λίνσεν, Μπανίς, Σινιστέρα.

Β’ ημίχρονο: Μαρσιάνο, Σόγκεν, Μιλάμπο, Μπούρχερ, Τζάχανμπακς, Χέντρικς, Χάρτιενς, Ελ Μπουσαταουί, Ντίεμερς, Μπόζενικ, Αντονούτσι.

ΠΑΟΚ: Α’ ημίχρονο: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Εσίτι, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Καγκάβα.Ολιβέιρα.

Β’ ημίχρονο: Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα (61′ Μιχάι), Τέιλορ, Βιεϊρίνια, Εσίτι, (61′ Κούρτιτς) Σβαμπ (61′ Τσιγγάρας), Μουργκ, Ελ Καντουρί, Καγκάβα (61′ Βρακάς, 84′ Κωνσταντέλιας), Κούτσιας.