EURO 2020: Υπέρβαση από Ουκρανία, μπήκε στους "8", με ήρωα Ζιντσένκο

Μόλις στην 4η συμμετοχή του ο Ντόβμπικ σημείωσε στο 117′ το πρώτο του γκολ με την εθνική ομάδα και ήταν καθοριστικό. Ο Ζιντσένκο κορυφαίος της Ουκρανίας, η οποία θα βρεθεί τώρα στον δρόμο της Αγγλίας

Η Ουκρανια είναι η ομάδα, που συμπλήρωσε την 8άδα του EURO 2020 και πάει το βράδυ του Σαββάτου στη Ρώμη για ν’ αντιμετωπίσει την Αγγλία.

Στο νέο θρίλερ, που έκλεισε στη Γλασκόβη τη φάση των «16», η Ουκρανία έκαμψε τη Σουηδία με 2-1 στην παράταση και μπήκε στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Σε αγώνα με εναλλαγές συναισθημάτων από το πρώτο ημίχρονο, με δύο γκολ και τρία δοκάρια στην κανονική διάρκεια

Η Ουκρανία, που ήταν ευχαριστημένη και με την πρόκριση από τον όμιλο, κατάφερε ένα βήμα παραπάνω και μάλιστα κόντρα στο θεωρητικό φαβορί.

Ο Γιάνε Άντερσον χρησιμοποίησε σύστημα 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο τους Ίσακ και Κουλουσέφσκι, ενώ ο Αντρέι Σεφτσένκο επέλεξε 4-3-3 με τους Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ και Σαπαρένκο στη «γραμμή κρούσης».

Η Ουκρανία απείλησε πρώτη στο 11’ όταν το σουτ του Γιάρεμτσουκ μέσα από την περιοχή εξουδετέρωσε ο Όλσεν. Για μεγάλο μέρος του πρώτου μέρους η εικόνα έδειχνε ότι «φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη», ώσπου ήρθε το γκολ των Ουκρανών να δώσει άλλη μορφή στο ματς.

Σε ανάπτυξη από τα δεξιά ο Γιαρμολένκο έδωσε θαυμάσια ασίστ με το εξωτερικό στον Ζιντσένκο, που με τη σειρά του σκόραρε με εξαιρετικό αριστερό σουτ στο 27’. Στο 30’ ο Λάρσον πήγε να αιφνιδιάσει με απευθείας φάουλ από τα μακριά, όμως ο Μπούστσαν ήταν σε ετοιμότητα. Οι Σκανδιναβοί ανέβασαν την επιθετική τους δραστηριότητα και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τη βοήθεια της τύχης. Ο Φόρσμπεργκ έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 43΄, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ζαμπάρνι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι συγκινήσεις συνεχίστηκαν με δύο δοκάρια. Στο 55΄οι τυπικά φιλοξενούμενοι είδαν το σουτ του Σίντορτσουκ να σταματά στο αριστερό δοκάρι και στο επόμενο λεπτό πλασέ του Φόρσμπεργκ για τους Σουηδούς είχε την ίδια κατάληξη! Στο 66΄ισχυρό σουτ του Κουλουσέφσκι απομάκρυνε σε κόρνερ ο Μπούστσαν και τρία λεπτά μετά ο Φόρσμπεργκ είχε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 89΄ο Κουλουσέφσκι βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά καθυστέρησε και κόπηκε.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση, η Ουκρανία άρχισε να πιέζει περισσότερο μετά την αποβοή του Ντάνιελσον και δικαιώθηκε στο φινάλε με την κεφαλιά του Ντόβμπικ στο 117′ από τη σέντρα του Ζιντσένκο.

[5]

ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΟΙΧΙΣΕ ΤΟΥΣ ΟΥΚΡΑΝΟΥΣ

Εννέα λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης άλλαξαν τα αριθμητικά δεδομένα λόγω της αποβολής του Ντάνιελσον για φάουλ στον Μπεσέντιν, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος. Η Ουκρανία κράτησε την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια της, προσπάθησε να βρει κενούς χώρους και τελικά βρήκε και το “χρυσό” γκολ προς το τέλος του έξτρα ημιώρου.

Η ΓΚΙΝΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΣΜΠΕΡΓΚ

Ο Φόρσμπεργκ έφτασε τα τέσσερα γκολ στη διοργάνωση κι έδειξε πάλι ότι αποτελεί τον ιθύνοντα νου της Σουηδίας, που πάντα μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό, αλλά είχε και γκίνια. Δύο ωραίες ενέργειές του στο δεύτερο ημίχρονο κατέληξαν στα δοκάρια, όταν θα μπορούσε μόνος του να τελειώσει το παιχνίδι.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΟΥΛΟΥΣΕΦΣΚΙ

Μετά τη μικρή ταλαιπωρία με τον κορωνοϊό κι αφού αγωνίστηκε ως αλλαγή απέναντι στην Πολωνία ο Κουλουσέφσκι βρέθηκε στην αρχική ενδεκάδα και πρόσφερε πολύτιμη βοήθεια στους Σουηδούς. Κινήθηκε κι από τις δύο πλευρές, έβγαλε καλές πάσες, είχε κι εκείνος ευκαιρίες να σκοράρει.

ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ….

Οι Σουηδοί κοίταξαν αρχικά να προκαλέσουν ρήγματα από τα πλάγια και κυρίως από τα αριστερά με τον Αουγκούστινσον. Όταν κατάλαβαν ότι Ζαμπάρνι και Κρίβτσοφ δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα σε αυτές τις φάσεις ασχολήθηκαν και με τον άξονα και τα σουτ έξω από την περιοχή, που μπορούσαν να φέρουν κι άλλα γκολ.

ΠΗΓΗ ΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Στα ατού της Ουκρανίας ανήκουν ο Γιαρμολένκο και ο Γιάρεμτσουκ και το απέδειξαν και στο αποψινό ματς. Κυρίως στο πρώτο μέρος έβγαλαν καλές συνεργασίες κι απασχόλησαν πολύ την άμυνα της Σουηδίας. Ο Γιαρμολένκο δημιούργησε καταστάσεις από τα δεξιά και στο δεύτερο μέρος, αλλά κάποια στιγμή κουράστηκε.