ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 2-1: Ο Ντε Χέα την έσωσε, ο Ρονάλντο την λύτρωσε!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με γκολ στις καθυστερήσεις, χάρισε τη νίκη στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ, στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Παρά το γεγονός ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήταν καλή στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τη Βιγιαρεάλ να έχει σημαντικές ευκαιρίες και τον Ντε Χέα να κρατά ζωντανή την ομάδα του, οι «Κόκκινοι Διάβολοι» σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση, με γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ντε Χέα κράτησε την Γιουνάιτεντ ζωντανή

Στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα είχε διαφορετική… άποψη. Ο Ισπανός κίπερ κράτησε σχεδόν μόνος του ζωντανή την ομάδα του.

Η ομάδα του Σόλσκιερ σε καμία περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να απειλήσει σημαντικά τη Βιγιαρεάλ, με τη σημαντικότερη ευκαιρία να έρχεται από παίκτη των φιλοξενούμενων. Ο Μορένο λίγο έλειψε να βάλει την ομάδα του πίσω στο σκορ, αλλά τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Ο Ρονάλντο την λύτρωσε στο 90+5′

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα ήταν πάνω-κάτω η ίδια, με την Βιγιαρεάλ τελικά να ανοίγει πρώτη το σκορ με τον Αλκαθέρ στο 53ο λεπτό. Για ακόμα μία φορά στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν από την πλευρά του Νταλό και βρήκαν το γκολ.

Ωστόσο, η απάντηση από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε άμεσα, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες με φάουλ βρήκε τον Τέγιες και εκείνος με ένα μονοκόμματο σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ρούλι.

Βέβαια, οι δύο ομάδες δεν είχαν λύσει ακόμα τις διαφορές τους. Λίγα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα η Βιγιαρεάλ είχε μία τεράστια ευκαιρία για να… κλέψει τη νίκη, αλλά ο Ντε Χέα και πάλι κράτησε την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο χτύπησε στο 95ο λεπτό, με τον Πορτογάλο να βρίσκει με κεφαλιά τον Λίνγκαρντ και τον Άγγλο να του στρώνει αμέσως την μπάλα. Από αρκετά πλάγια, ο Ρονάλντο δεν αστόχησε, με τον Ρούλι να μην μπορεί να αποτρέψει το γκολ.

Έτσι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και ανέβηκε στους 4 στον όμιλό της στο Champions League.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Νταλό, Βαράν, Λίντελοφ, Τέγιες (89′ Φρεντ), Πογκμπά (75′ Καβάνι), ΜακΤόμινεϊ, Γκρίνγουντ (89′ Λίνγκαρντ), Σάντσο (75′ Μάτιτς), Μπρούνο Φερνάντες, Κριστιάνο Ρονάλντο

Βιγιρεάλ (Έμερι): Ρούλι, Μορένο (74′ Πένια), Πάου Τόρες, Αλμπιόλ (73′ Μαντί), Φόιτ, Καπουέ, Παρέχο, Τριγκέρος (61′ Εστουπινιάν), Νταντζούμα, Αλκαθέρ (58′ Ντία), Πίνο (73′ Γκόμεζ)