Super League preseason: Τα φιλικά ΟΦΗ, Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα

Τι έκαναν στα σημερινά (23/7) φιλικά που έδωσαν ενόψει της νέας σεζόν της Super League o ΟΦΗ, o Αστέρας Τρίπολης και ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΟΦΗ 1-0 την Εξέλσιορ

Την πρώτη εφετινή νίκη του πανηγύρισε ο ΟΦΗ που επιβλήθηκε 1-0 της Εξέλσιορ Μαασλούις στο Όστερμπεκ, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια πήρε τη νίκη με το γκολ του Φαν Ντάινεν μετά από σέντρα του Πόμπι στο 80ό λεπτό, ενώ οι Κρήτες έχασαν την ευκαιρία να «ανοίξουν το σκορ» στο 42΄, όταν το σουτ του Ντουρμισάι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας της ολλανδικής ομάδας.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Μανδάς, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Ουές, Διαμαντής, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Μπουζούκης, Καμάου, Ντουρμισάι. Στο β΄ μέρος αγωνίστηκαν οι: Σηφάκης, Πόμπι, Στάικος, Φαν Ντάινεν, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Αποστολάκης.

Ο Αστέρας Τρίπολης 2-0 και 4-0

Δεύτερη φιλική νίκη πανηγύρισε στη Γερμανία ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας με 2-0 της Μπόνερ-ομάδα 4ης κατηγορίας-, έχοντας σκόρερ τους Κανελλόπουλο και Σονί στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 49′ με τον Κανελλόπουλο, μετά από φάση διαρκείας, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 70′, μετά από σέντρα του Καρμόνα και κοντινό πλασέ του Σονί.

Τα δύο ημίχρονα είχαν διάρκεια 40 λεπτών.

Η σύνθεση του Αστέρα Τρίπολης: Παπαδόπουλος (41′ Σγουρής), Καρμόνα, Τασουλής, Καστάνιο, Αντζουλάς, Σανταφέ (41′ Κανελλόπουλος), Στάνκο, Τιλίκα (60′ Γκαρντάβσκι), Ρέγκις, Μπερτόλιο (41′ Καπίγια), Σόνι.

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο σημερινό φιλικό που έδωσε στη Γερμανία ο Αστέρας Τρίπολης. Μετά την επικράτησή τους επί της Μπόνερ με 2-0, οι Αρκάδες συνέτριψαν τη Ζίγκμπουργκερ με 4-0, στο τρίτο και τελευταίο φιλικό της ομάδας επί γερμανικού εδάφους.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στον Αλί Μπαμπά, ο οποίος «έφτιαξε» τα γκολ που σημείωσαν οι Ριέρα (21΄) και Σίτο (26΄). Στη συνέχεια ο Νιγηριανός ανέλαβε και ρόλο… εκτελεστή, καθώς στο 37΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 70΄ ο Μπενίτο, ο οποίος είχε χάσει πέναλτι στο 53ο λεπτό. Τα δύο ημίχρονα είχαν διάρκεια 40 λεπτά έκαστο.

Η σύνθεση του Αστέρα Τρίπολης: Τσιφτσής (41΄ Γραμματικάκης), Γκαρθία, Άλβαρεθ, Ατιένθα (69΄ Ιγκλέσιας), Αλάγκμπε (41΄ Χριστόπουλος), Μουνάφο (69΄ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε, Αλί Μπαμπά, Σίτο (41΄ Γ. Παπαδόπουλος), Ριέρα (61΄ Καπίγια), Μπενίτο.

Η Ομόνοια 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο φιλικό αγώνα του στην Πολωνία, με αντίπαλο την Ομόνοια. Η κυπριακή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 10′ με κεφαλιά του Μίλετιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η άμεση ισοφάριση για τον ΠΑΣ, μετά από λάθος του Λέτσγιακς και κλέψιμο στον χώρο του κέντρο. Ο Λόλης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα.

Στο 89ο λεπτό ο Κακουλλής διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την Ομόνοια. Να σημειωθεί πως στο πρώτο φιλικό ματς ο ΠΑΣ είχε αναδειχθεί ισόπαλος 1-1 κόντρα στην Μπάνικ Οστράβα.