Ρεάλ Μαδρίτης - Αμέρικα 2-2: Μπενζεμά, Αζάρ οι πρωταγωνιστές

Με τους Καρίμ Μπενζεμά και Εντέν Αζάρ στην 11άδα, η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Κλαμπ Αμέρικα, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας, που έγινε τα ξημερώματα στο στάδιο Oracle Park, που συνήθως φιλοξενεί την ομάδα μπέιζμπολ του Σαν Φρανσίσκο, Giants.

Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε με πέναλτι στο 82ο λεπτό, ο πρώην παίκτης της ομάδας Β` των Μαδριλένων, Αλβάρο Φινταλγκό, ο οποίος αγωνίζεται στην ομάδα του Μεξικού, που προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μαρτίν.

Όμως η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, πέτυχε την ανατροπή, χάρη στα τέρματα των Μπενζεμά (22`) και Αζάρ (55` πέναλτι), για να ισοφαρίσει ο Φινταλγκό, αξιοποιώντας το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Βινίσιους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα ολοκληρώσει την περιοδεία της στις ΗΠΑ, το Σάββατο, εναντίον της Γιουβέντους, στο Rose Bowl, στην Πασαντίνα της Καλιφόρνια.