Champions League: Η Ντιναμό Κιέβου άλωσε την Πόλη – Σοκ για Μάλμε και Ζυρίχη, οχτάρα η Μπόντο

«Έμφραγμα» στο 114’ για τη Φενερμπαχτσέ μέσα στο Σουκρού Σαράτσογλου από την χιλιοταλαιπωρημένη Ντιναμό Κιέβου.

Παρά το 0-0 του πρώτο αγώνα στο Λοτζ της Πολωνίας, οι Τούρκοι ηττήθηκαν με 2-1 στην Πόλη από τους Ουκρανούς και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Φενέρ έμεινε με δέκα παίκτες στο 53’ μετά την αποβολή του Γιουκσέκ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπουγιάλσκι άνοιξε το σκορ. Στο 88’ ο Σάλαϊ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά η αποκαμωμένη τουρκική ομάδα δέχτηκε κι ένα δεύτερο γκολ στο 114’ από τον Καραβάεφ και γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό με 2-1.

Μπόντο οχτώ αστέρων – Πρόκριση της Ζαλγκίρις στη Σουηδία

Άστραψε και βρόντηξε η Μπόντο Γκλιμτ, που μάλλον θύμωσε μετά την ήττα της με 1-0 στο Μπέλφαστ και φιλοδώρησε την πρωταθλήτρια Βόρειας Ιρλανδίας, Λίνφιλντ με οχτώ τεμάχια.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίωρο το σκορ ήταν ήδη 4-0. Ο Έσπεγιορντ και ο Πελέγκρινο πέτυχαν από δύο γκολ για τους πρωταθλητές Νορβηγίας.

Πατατράκ για τη Μάλμε που μετά την ήττα στο Βίλνιους από τη Ζαλγκίρις με 1-0, έχασε και στο Ελέντα Στάντιον με 2-0 με γκολ τον Ογιεγούσι (34’) και Ολιβέιρα (52’) και αποχαιρέτησε το Champions League.

Στη Ζυρίχη η Καραμπάχ έπεσε από την… Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι. Με αυτογκόλ του Μεντβέντεφ στο 5’ η Ζυρίχη άνοιξε το σκορ, ο Καντί ισοφάρισε στο 55΄, κι ενώ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την πρόκριση μετά το 3-2 του πρώτου αγώνα, ο Κροάτης Σαντίνι έραψε στο 95’ το 2-1 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, στην παράταση, στο 98’, ο Κουαμπένα ισοφάρισε σε 2-2 και χάρισε την πρόκριση στους Αζέρους.

Παλικαρίσια πρόκριση για τη Φερεντσβάρος μέσα στην Μπρατισλάβα. Παρά την ήττα της με 2-1 στην Ουγγαρία από τη Σλόβαν, βρήκε δύο γκολ από τους Μπολί (20’) και Ζακάριασεν (30’), ο Ντε Μάρκο μείωσε στο 70′, αλλά ο Τραορέ στο 89′ και ο Λαϊντούνι στο 90′ έγραψαν το 4-1 και με συνολικό σκορ 5-3 βοήθησαν την ομάδα του να προκριθεί στον 3ο προκριματικό.