Conference League: Σκόραρε ο Παυλίδης για την ΑΖ - Πρόκριση για ΑΠΟΕΛ, πανωλεθρία για Άρη Λεμεσού

Με προκρίσεις για τη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων που αγωνίζονται σε ομάδες του εξωτερκού κύλησαν οι αγώνες-ρεβάνς της 2ης προκριματικής φάσης του Conference League. Όλοι, πλην του Κώστα Τριανταφυλλόπουλου πανηγύρισαν την πρόκριση.

Από τις κυπριακές ομάδες πέρασε μόνο ο ΑΠΟΕΛ, καθώς ο Άρης Λεμεσού αποκλείστηκε στο Μπακού.

Τα παιχνίδια με ελληνικό ενδιαφέρον

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε στο 61’, έγραψε το 2-0 και διέλυσε κάθε αμφιβολία για την πρόκριση της ΑΖ στον 3ο προκριματικό του Conference League. Η Άλκμααρ, που είχε κερδίσει με 1-0 στην Ολλανδία, νίκησε και στο Σαράγεβο την Τούζλα με 4-0 με τον Παυλίδη να μένει στο ματς 75 λεπτά και τον Παντελή Χατζηδιάκο να αποχωρεί μετά το γκολ του Έλληνα συμπαίκτη του.

Η Ράκοφ των Σβάρνα και Παπανικολάου πέρασε νικηφόρα και από την ομάδα που πέρυσι έθεσε νοκ-άουτ πρόωρα τον Άρη, την Αστάνα με σκορ 1-0 (Κοτσέργκιν 16’) και πέρασε με συνολικό σκορ 6-0.

Η σλοβακική Σπάρτακ Τρνάβα κέρδισε και στην Ουαλία την Νιουτάουν με 2-1 και με σύνολο τερμάτων 6-2 πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το ματς σφύριξε ο Διαμαντόπουλος, ενώ για τους Σλοβάκους ο Κυριάκος Σαββίδης έπαιξε για 81 λεπτά.

Ελληνική συμμετοχή είχαμε και στη νίκη-πρόκριση της Ντουνάισκα Στρέντα με 2-0 (4-0 συνολικά) επί της Βίκινκγουρ. Ο Σπύρος Ρισβάνης, πρώην του Ατρομήτου και της Ανόρθωσης μπήκε στον αγώνα στο 41’.

Θρίαμβος της Μπρόντμπι επί της Πόγκον με 4-0 και πρόκριση με συνολικό σκορ 5-1. Ο Τριανταφυλλόπουλος έμεινε στον πάγκο για τους Πολωνούς.

Με τέρματα των Τσεμπάκε και Εφρέμ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 της Μπότεφ Πλόβντιβ και πέταξε τους Βούλγαρους έξω από τη συνέχεια του θεσμού (2-0 συνολικό σκορ).

Αντίθετα, ο Άρης Λεμεσού δεν υπερασπίστηκε το 2-0 του πρώτου αγώνα και υπέστη συντριβή 3-0 στο Μπακού από τη Νέφτσι.

Απόδραση της Μπασακσεχίρ από την Νετάνια – Κάζο της Σπάρτα Πράγας

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ με 1-0 στη Νετάνια επί της Μακάμπι (συνολικό σκορ 2-1). Το γκολ για την ομάδα του Εμρέ Μπελόζογλου πέτυχε ο Ενταγισιμίγε στο 9’.

Η Βίκινγκ νίκησε με 2-1 τη Σπάρτα Πράγας με γκολ του Τραορέ στο 92’, σκορ που έδωσε στους Νορβηγούς την πρόκριση μετά τη λευκή ισοπαλία στην Τσεχία.

Παρά το 0-0 στη Βιέννη, η Ραπίντ νίκησε στο Γκντανσκ με 2-1 και απέκλεισε τους Πολωνούς της Λέγκια, ενώ η Γκιμαράες, μετά το εντός έδρας 3-0, απέσπασε 0-0 στην έδρα της Πούσκας.

Η Βελέζ, που πέρασε σόκαρε την ΑΕΚ, έχασε με το ίδιο σκορ, 1-0, και στην Μάλτα από τους Χάμρουν Σπάρτανς και είπε πρόωρο αντίο.