Ευρώπη αποτελέσματα: Γκολ και κούπα για τον Μπακασέτα, Μπάγερν και PSV σήκωσαν το Super Cup - Νίκη με ανατροπή η Σλόβαν

Η Τραμπζονσπόρ ξεκίνησε τη νέα σεζόν, όπως ακριβώς έκλεισε την περσινή, με κούπα. Η ομάδα της Τραπεζούντας κατέκτησε το Σούπερ Καπ Τουρκίας με θρίαμβο, 4-0, επί της Σιβσπόρ και τον Τάσο Μπακασέτα να βρίσκει δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Ο διεθνής Έλληνας μεσοεπιθετικός πέτυχε το 4-0 στο 76’, ενώ νωρίτερα είχε σκοράρει δις ο Δανός φορ Κορνέλιους και μία φορά ο νεοαποκτηθείς (από την Ουντινέζε) συμπατρώτης του, Λάρσεν. Ο Μανώλης Σιώπης μπήκε ως αλλαγή στο 73’ και ο Γούτας για τους ηττημένους στο 82’.

Κούπα μέσα στη Λειψία για την Μπάγερν – Πεντάρα η PSV

Περιπετειώδης θρίαμβος της Μπάγερν στο γερμανικό Σούπερ Καπ με 5-3 μέσα στη Λειψία επί της Red Bull. Ο Μανέ άνοιξε λογαριασμό στο 31’. Είχε προηγηθεί γκολ του Μουσιάλα στο 14’ και ακολούθησε του Παβάρ στο 45’. Η Λειψία μείωσε με τον Χάλστενμπεργκ στο 59’, ο Γκνάμπρι έγραψε το 4-1, αλλά η RB αντεπιτέθηκε και σκόραρε με πέναλτι του Ενκούκου στο 65’ και του Όλμο στο 89′. Ο Σανέ στο 90′ έγραψε το τελικό 5-3.

Στην Ολλανδία, το αντίστοιχο τρόπαιο κατέληξε στην Αϊντχόφεν που διέλυσε τον ανανεωμένο Άγιαξ με 5-3 με χατ-τρικ του Τιλ.

Αποβολή για Σάλιακα, ήττα για Γιαννούλη – Ανατροπή η Σλόβαν

Ο Μανώλης Σάλιακας αποβλήθηκε, ύστερα από καθυστερημένο τάκλιν σε αντίπαλο, στο 77’ με τη Ζανκτ Πάουλι να προηγείται με 3-2 επί της Στράελεν για τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας, ωστόσο η ομάδα του Αμβούργου απέδρασε από το Ντούισμπουργκ κερδίζοντας με 4-3.

Ήττα για τη Νόριτς με 1-0 στο Κάρντιφ στην επιστροφή της στην Championship με τον Γιαννούλη να αγωνίζεται για 84 λεπτά.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Σλόβαν, γύρισε στο δεύτερο ημίχρονο από το 0-2 για να κερδίσει τη Ζέμπλιν με 4-2 με τέρματα των Μπαρσεγκιάν (59’), Γκριν (72’), Άγκμπο (83’) και αυτογκόλ του Γέραμπεκ στο 91’. Ο Βολανάκης μπήκε στον αγώνα στο 82’ για τους φιλοξενούμενους.