Champions League: «Ντόρτια» για Μπενφίκα, σοκ για την Ρέιντζερς

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Μπενφίκα με πρωταγωνιστή τον Ράμος που πέτυχε χατ-τρικ παίρνει από τώρα την πρόκριση, ενώ η Ουνιόν σόκαρε την Ρέιντζερς.

Βραδιά προκριματικών Champions League, με την Μπενφίκα να έχει εύκολο έργο απέναντι στην Μίντιλαντ, ενώ η Ρέιντζερς υπέστη σοκαριστική ήττα με 2-0 από την Ουνιόν Σεν Σιλουάζ. Η Μονακό έμεινε στο 1-1 με την Αϊντχόφεν ενώ προβάδισμα πήραν Βικτόρια Πλζεν και Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Με χατ-τρικ του Ράμος η Μπενφίκα πήρε νίκη – πρόκριση επί των Δανών που δεν κατάφεραν να κρατήσουν αντίσταση. Ο Φερνάντεζ πρόσθεσε ένα ακόμη τέρμα ενώ το μόνο που κατάφερε η Μίντιλαντ ήταν να μειώσει με πέναλτι του Σίστο σε 4-1.

Η Ουνιόν σόκαρε την Ρέιντζερς αφού την υποχρέωσε σε ήττα με 2-0 με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 27′ ο Τέουμα, ενώ στο 76′ ο Βανζίερ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο πιο δυνατό ζευγάρι της βραδιάς η Μονακό έμεινε στο 1-1 με την Αϊντχόφεν. Το σκορ άνοιξαν οι Ολλανδοί με τον Φέερμαν λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντισασί στο 80ό λεπτό.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της βραδιάς η Βικτόρια Πλζεν και η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πήραν σημαντική νίκη με 2-1 εκτός έδρας απέναντι στις Σέριφ Τιρασπόλ και Λουντογκόρετς αντίστοιχα.