Champions League: Τυφώνας Μακάμπι διέλυσε τον Απόλλωνα και... δεν έρχεται στο Καραϊσκάκης

Η Μακάμπι Χάιφα σκόρπισε τον Απόλλωνα Λεμεσού με 4-0 και έκλεισε θέση για τα πλέι οφ του Champions League, με τον Ολυμπιακό να αποφεύγει τους Ισραηλινούς.

Η Μακάμπι Χάιφα διέλυσε με 4-0 τον Απόλλωνα Λεμεσού στο Ισραήλ και έκλεισε θέση γαι τα πλέι οφ του Champiosn League.

Μία εξέλιξη μάλιστα που ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό, καθώς εάν περάσει από την Σλόβαν Μπρατισλάβας θα αποφεύγει τους Ισραηλινούς και παίζει με την κυπριακή ομάδα στην επόμενη φάση του Europa League.

Η Μακάμπι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί με αυτογκόλ που πέτυχε ο Πάιμπερνες στο 38ό λεπτό. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έδειξαν την ποιότητα που διαθέτουν στην επίθεση και κατάφεραν να τελειώσουν το ματς και την πρόκριση.

Ο Μοχάμεντ με δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά, στο 54′ και στο 62′  έκανε το 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πιερό στο 79′.

Ραντεβού στα πλέι οφ για την Μπόντο Γκλιμτ, ανοιχτούς λογαριασμούς για Φερεντσβάρος και Καραμπάγκ

Ραντεβού στην επόμενη φάση έκλεισε και η Μπόντο Γκλιμτ,α φού σκόρπισε με 5-0 την Ζαλγκίρις. Το σκορ άνοιξε στο 36′ ο Βέτλεσεν με πέναλτι, ενώ ο Πελεγκρίνο τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Το 3-0 έκανε ο Σάλβεσεν στο 58′, ενώ ο Χοϊμράτεν έκανε στο 61′ το 4-0. Το 5-0 έκανε ο Έσπεγιορντ στο 84′.

Η Φερεντσβάρος αν και προηγήθηκε με τον Μπολί στο 17′ τελικά ισοφαρίστηκε στο 34′ από τον Οβούσου, με την Καραμπάγκ να καταφέρνει να πάρει την ισοπαλία.