Άρσεναλ: Ερευνάται εμπλοκή της αλβανικής μαφίας στην ύποπτη κίτρινη κάρτα του Τζάκα

Για εμπλοκή της αλβανικής Μαφίας στην υπόθεση με την κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Γκρανίτ Τζάκα στον αγώνα Λιντς – Άρσεναλ  τον περασμένο Δεκέμβριο, κάνει λόγο το αποκλειστικό ρεπορτάζ της Daily Mail.

Σύμφωνα με το βρετανικό Μέσο, η Εθνική Αρχή για την καταπολέμηση του οργανωμένου εγκλήματος που ερευνά την υπόθεση, εξετάζει μια υποτιθέμενη εγκληματική συνωμοσία στην οποία εμπλέκεται η αλβανική μαφία και ένας πρώην επαγγελματίας ποδοσφαιριστής που έχει καταδικαστεί για στημένους αγώνες.

Η Sportsmail αποκάλυψε τον Ιούνιο ότι η έρευνα της FA για την περίεργη κίτρινη κάρτα του Τζάκα για καθυστερήσεις στη νίκη της Άρσεναλ με τη Λιντς  τον περασμένο Δεκέμβριο μεταβιβάστηκε στην Εθνική Υπηρεσία Εγκλήματος, η οποία ηγείται του αγώνα του Ηνωμένου Βασιλείου κατά του σοβαρού και οργανωμένου εγκλήματος.

Πότε ξεκίνησε η έρευνα για το Λιντς – Άρσεναλ

Η έρευνα της FA ξεκίνησε από ύποπτα μοτίβα στοιχηματισμού που προέκυψαν προς το τέλος της νίκης 4-1 της Άρσεναλ στο Έλαντ Ρόουντ, με 52.000 λίρες να ποντάρονται στον Τζάκα να τιμωρείται στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα. Ο διεθνής Ελβετός πράγματι δέχθηκε κάρτα από τον διαιτητή Αντρέ Μάρινερ στο 86ο λεπτό του ματς, καθώς καθυστέρησε να εκτελέσει ένα φάουλ, παρά το γεγονός ότι οι «κανονιέρηδες» κέρδιζαν με 4-1 και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

«Το βίντεο του περιστατικού δείχνει τον μέσο να στέκεται πάνω από την μπάλα στο δικό του μισό για περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν «κιτρινιστεί». Ο ασυνήθιστα υψηλός όγκος συναλλαγών στην συγκεκριμένη επιλογή μπορεί να ήταν μόνο η κορυφή του παγόβουνου», αναφέρει το δημοσίευμα και συνεχίζει: οι ερευνητές της NCA ανακάλυψαν στοιχεία για σημαντικά ποσά που στοιχηματίζονται σε κρυπτονομίσματα, σε αγορές που δεν ελέγχονται σε αυτήν τη χώρα, ενώ μεγάλο μέρος της δραστηριότητας θεωρείται ότι έλαβε χώρα στην Αλβανία.

Το NCA εξετάζει επίσης τους ισχυρισμούς ότι ο Alban Jusufi, ένας Σουηδο-Αλβανός επιθετικός που του επιβλήθηκε πενταετής αποκλεισμός για στημένους αγώνες από τα σουηδικά δικαστήρια το 2017, έβγαλε τεράστια ποσά ποντάροντας στην κίτρινη του Τζάκα. Ο 41χρονος κρίθηκε ένοχος για δωροδοκία 150.000 λιρών στον τερματοφύλακα της ΑΙΚ, Κυριάκο Σταματόπουλο, για να έχει κακή απόδοση ενόψει του ντέρμπι με την IFK Gothenburg το 2017. Η FA της Σουηδίας ανέβαλε τον αγώνα μετά την αναφορά των στημένων αγώνων.