Τότεναμ - Σαουθάμπτον: Η νέα βελτιωμένη έκδοση του Κόντε, στέλνει μήνυμα στους άλλους διεκδικητές της Premier League

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Τότεναμ εμφανίστηκε άκρως βελτιωμένη σε σχέση με την περασμένη σεζόν και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-1 επί της Σαουθάμπτον, στην πρεμιέρα της Premier League.

H νέα και βελτιωμένη έκδοση της Τότεναμ έκανε την εμφάνισή της στην πρεμιέρα της Premier League απέναντι στην Σαουθάμπτον, την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα.

Η ομάδα του Χάσενχουλτ μπορεί να αιφνιδίασε την ομάδα του Κόντε με το ωραίο σουτ του Γουόρντ-Πράους στο 12′, όμως πολύ γρήγορα τα «σπιρούνια» ανέκαμψαν και επέβαλλαν τον ρυθμό τους.

Η Τότεναμ ξεκίνησε να πιέζει βάζοντας στην περιοχή τους τους «αγίους» και στο 21′, μετά από σέντρα του Κουλουσέφσκι που έκανε τα πάντα στο ματς, έφερε το σκορ στην ισορροπία.

Λίγο αργότερα μετά από σέντρα του Σον, ο Ντάιερ με κεφαλιά νίκησε τον Μπαζούνου και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Κουλουσέφσκι το τελείωσε στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Τότεναμ βρήκε τον τρόπο να διασπάσει και πάλι την πρώτη γραμμή άμυνας της Σαουθάμπτον και με κινητήριο μοχλό τον Κουλουσέφσκι, πέτυχε δύο ακόμη τέρματα.

Στο 61′ ο Σαλισού στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε στην εστία της ομάδας του, κάνοντας το 3-1 για την Τότεναμ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κουλουσέφσκι μετά από πάσα ακριβείας στην περιοχή του Μπαζούνου, έκανε το 4-1 με χαμηλό πλασέ στην εστία.

Έτσι η Τότεναμ ξεκίνησε δυναμικά τη σεζόν, με τον Αντόνιο Κόντε να στέλνει μήνυμα στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Ο Ποντένσε σκόραρε, όμως δεν ήταν αρκετός

Η Γουλβς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς απέναντι στην Λιντς και μόλις στο 6ό λεπτό πάγωσε το Έλαντ Ρόουντ, με σουτ του Ποντένσε μέσα από την περιοχή.

Η Λιντς όμως βρήκε απάντηση, με τον Ροδρίγκο να σκοράρει μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των λύκων με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Σα που φέρει ευθύνη, όπως και στην άμυνά του που δεν απομάκρυνε.

Τελικά η Λιντς κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή με τον Άαρονσον στο 74′, μετά από ασίστ του Μπάμφορντ.

Νίκησε στο πρώτο της ματς η Μπόρνμουθ, μετά την άνοδο

Η Μπόρνμουθ φάνηκε πως ήθελε πολύ τη νίκη στην επιστροφή της στην Premier League μετά τον υποβιβασμό και τελικά την πήρε απέναντι στην Άστον Βίλα του Στίβεν Τζέραρντ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′ με τον Λέρμα. Η Άστον Βίλα πίεσε για να ισοφαρίσει, έκανε φάσεις, με τον Τζέραρντ να προχωρά σε αλλαγές με σκοπό να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Τελικά αυτό του κόστισε, καθώς στο 80′, ο Μουρ έκανε το 2-0 και κλείδωσε το τρίποντο για την ομάδα του.