Παναθηναϊκός: Το μαγικό… 350 που θα φέρει την ανατροπή με τη Σλάβια

EUROKINISSI

Ο Κώστας Γουλής αλιεύει ένα απίθανο στατιστικό στοιχείο για τον Ευρωπαίο Παναθηναϊκό και το παρουσιάζει στη SportDay της Τρίτης 9 Αυγούστου, που κυκλοφορεί στα περίπτερα όλης της χώρας.

Ο Παναθηναϊκός κυνηγά το βράδυ της Πέμπτης μια εξαιρετικά δύσκολη ανατροπή απέναντι στη Σλάβια Πράγας και τούτη τη φορά εκτός από τη δεδομένα «καυτή» στήριξη των φιλάθλων του στη Λεωφόρο, θα χρειαστεί και τη θετική… αύρα, όλων των παλιών μεγάλων «γκολτζήδων» του, εκείνων που «μάτωσαν» τις απέναντι εστίας στα ευρωπαϊκά ματς:

Του αξεπέραστου Κρίστοφ Βαζέχα (25 ευρώ-γκολ), του τεράστιου Δημήτρη Σαραβάκου (23) που θα βρίσκεται δίπλα στον πάγκο της ομάδας (συντονιστής των ποδοσφαιρικών τμημάτων γαρ), του σπουδαίου «ψηλού» της ομάδας του Γουέμπλεϊ, Αντώνη Αντωνιάδη (16), του Σουηδού «killer» Μάρκους Μπεργκ (11), του «δαντελένιου» Νίκου Λυμπερόπουλου (11)…

Στη μεθαυριανή ρεβάνς με τη Σλάβια στο «Απόστολος Νικολαΐδης» (20:30), ο Παναθηναϊκός θα χρειαστεί βεβαίως και να παίξει πολύ, πολύ καλύτερα σε σχέση με το πρώτο ματς της Πράγας, ψάχνοντας… γκολ, για να διεκδικήσει όσες ελπίδες του έχουν μείνει μετά την ήττα του με 2-0 την περασμένη Πέμπτη στην «Eden Arena» της Πράγας, ελέω του… εκτελεστή Ρούντι Μπουκέ.

Του Γάλλου ρέφερι ο οποίος «ανατίναξε» το «πράσινο» πλάνο με την ανεκδιήγητη αποβολή του Σεμπαστιάν Παλάσιος στο 40ό λεπτό.

Χρειάζεται τουλάχιστον δύο τέρματα για να οδηγήσει –με «καθαρό» σκορ- το ματς στην παράταση και τρία ή περισσότερα γκολ για να κάνει μία μεγάλη ανατροπή και να πάρει εκείνος το «εισιτήριο» για τα playoffs του Europa Conference League.

Τρομερά δύσκολη «αποστολή», καθότι όπως κατέγραψε και η προχθεσινή «SportDay» ο Παναθηναϊκός ψάχνει σε δύο βράδια στη Λεωφόρο κάτι που δεν έχει ξανακάνει στα 62 χρόνια της ευρωπαϊκής Ιστορίας του: Να «γυρίσει» σκορ σε ρεβάνς, έπειτα από ήττα με «καθαρό» 2-0. Έξι φορές βρέθηκε σε παρόμοια συνθήκη το «τριφύλλι» και δεν τα κατάφερε.

Δεν παύει όμως να ελπίζει, γι’ αυτή την… πρώτη φορά. Πόσω μάλλον δε, απ’ την στιγμή που σε άλλες -αντίστοιχα δύσκολες- συνθήκες στο παρελθόν κατάφερε να «επιστρέψει» από πολύ άσχημες ήττες. Με τον Ερυθρό Αστέρα στην πορεία του Γουέμπλεϊ (3-0, μετά το 1-4), με τη Χόνβεντ (5-1, από 2-5), με τη Βίσλα Κρακοβίας (4-1 στην παράταση, από 1-3), με την Σπάρτα Πράγας (3-0, από 1-3).

Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται τρία γκολ για να φτάσει τα 350 σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Στους 288 αγώνες που μετράει μέχρι σήμερα ο Παναθηναϊκός σε όλες τις διοργανώσεις που έχει πάρει μέρος (Πρωταθλητριών / Champions League με τα προκριματικά τους, Κυπελλούχων, UEFA (Εκθέσεων) / Europa League με τα προκριματικά τους, Conference League), έχει σκοράρει έως τώρα 347 γκολ.

Και αν το βράδυ της Πέμπτης, καταφέρει να βρει τουλάχιστον τρεις φορές δίκτυα, για να τα «στρογγυλέψει» απέναντι στη Σλάβια Πράγας (350), θα έχει κάνει τη… μισή δουλειά και το μεγάλο βήμα, για μία πρόκριση που αν κι εφόσον επιτευχθεί, θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό για χρόνια. Αρκεί βεβαίως και η άμυνα να «κρατήσει» πίσω το «μηδέν» και να δώσει πρώτη το… ρυθμό στην επίθεση.

Σε αυτές τις 101 νίκες που έχει σημειώσει το «τριφύλλι» στα ευρωπαϊκά Κύπελλα, έχει καταγράψει 44 φορές σκορ σαν αυτό που ψάχνει στη ρεβάνς της Πέμπτης. Δηλαδή νίκη με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά (απ’ την στιγμή που δεν μετράει πλέον το εκτός έδρας γκολ) για να πάει στο 30λεπτο της παράτασης ή τρία και πάνω για να προκριθεί.

Ένα ποσοστό 43,6%, που σίγουρα είναι πολύ υψηλό για τα ζητούμενα της ρεβάνς και δίνει μία προοπτική. Υπό την έννοια πως ο Παναθηναϊκός το έχει… ξανακάνει, έχει πάρει ξανά νίκες με δύο γκολ και πάνω, όχι μία και δύο φορές, αλλά σε 44 αγώνες του. Κι όχι πάντα με ομάδες «χαμηλού βεληνεκούς», αλλά και με μεγάλα ευρωπαϊκά κλαμπ, τα οποία «λύγισαν» στη Λεωφόρο και στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Κι αν μη τι άλλο, ποτέ κανείς δεν έχασε ή αποκλείστηκε, πριν βγει στο γήπεδο για να δώσει την τελική «μάχη» του, όποιον κι αν έχει απέναντί του…