Παναθηναϊκός: Ο Σπόραρ έχει μάθει να σκοράρει στα προκριματικά

Ο Άντραζ Σπόραρ έχει μία ιδιαίτερη επίδοση στα καλοκαιρινά παιχνίδια των ευρωπαϊκών διοργανώσεων, η οποία είναι απαραίτητη για να πετύχει ο Παναθηναϊκός την ανατροπή εναντίον της Σλάβια.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς περιέγραψε με σαφήνεια τι χρειάζεται ο Παναθηναϊκός για να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 και να προκριθεί στα Play Off του Conference League. Πρέπει να γίνει πιο επιθετικός, πιο δημιουργικός και πιο απειλητικός. Κυρίως, πρέπει να σκοράρει, αφού χωρίς γκολ δεν πρόκειται να επιτευχθεί η ανατροπή.

Πέρυσι, ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε μικρή συχνότητα στο σκοράρισμα. Ο ένας εκ των τριών πρώτων σκόρερ, ο Σεμπάστιαν Παλάσιος, δεν θα παίξει στη ρεβάνς, επειδή αποβλήθηκε στην Πράγα. Ο Καρλίτος είναι διαθέσιμος, αλλά ο Γιοβάνοβιτς δείχνει να μην υπολογίζει, αφού δεν τον χρησιμοποίησε ούτε λεπτό την προηγούμενη Πέμπτη. Απομένει ο Αϊτόρ, ο οποίος ανάρρωσε από την ίωση και εναντίον της Σλάβια θα αρχίσει στην ενδεκάδα.

Πάντως, ο Γιοβάνοβιτς έχει στη διάθεση του ένα «κρυφό όπλο», τον Άντραζ Σπόραρ! Ο Παναθηναϊκός δαπάνησε 3,5 εκατομμύρια ευρώ για τον Σλοβένο επιθετικό, ευελπιστώντας να βρει στο πρόσωπο του έναν αξιόπιστο σκόρερ. Αντίστοιχα, ο Σπόραρ εκφράζει προς πάσα κατεύθυνση την επιθυμία του να αδράξει την ευκαιρία και να καθιερωθεί σε έναν μεγάλο Σύλλογο, με τον οποίο θα πανηγυρίσει τίτλους και διακρίσεις.

Ο Σπόραρ έχει αρκετά «καλοκαιρινά» γκολ

Εκτός από το προφανές, πως ο Παναθηναϊκός απέκτησε τον Σπόραρ για βασικό «φουνταριστό», υπάρχει άλλη μία παράμετρος για τον ποδοσφαιριστή. Ο 28χρονος στράικερ έχει αποδειχτεί παραγωγικός στις προκριματικές φάσεις των διοργανώσεων της UEFA. Είναι μία ιδιαίτερη φάση της σεζόν, αρκετά νωρίς και διαφορετική από το φόρτε του χειμώνα και της άνοιξης, προτού ένας παίκτης προλάβει να φορμαριστεί.

Παρόλα αυτά, ο Σπόραρ έχει τον τρόπο να αξιοποιεί το μομέντουμ και να κάνει καλύτερα αυτό που ξέρει: να παραβιάζει τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Σλοβένος επιθετικός μετράει 20 συμμετοχές στα προκριματικά του Europa League και έχει σκοράρει 7 γκολ. Επί της ουσίας, έχει παίξει σε 18 ματς, αφού σε δύο αναμετρήσεις έπαιξε με τη Σπόρτινγκ ως αλλαγή για λίγα λεπτά. Επίσης, ο Σπόραρ έχει δύο συμμετοχές στα προκριματικά του Champions League και σκόραρε ένα γκολ.

Εάν συνυπολογίσουμε και το ντεμπούτο του Σπόραρ με τον Παναθηναϊκό εναντίον της Σλάβια την προηγούμενη Πέμπτη (45’ λεπτά), τότε ο 28χρονος στράικερ έχει καταγράψει 1.813 λεπτά στην προκριματική φάση. Συνολικά, ο Σπόραρ έχει σκοράρει 8 γκολ, συνεπώς σκοράρει κάθε 226,5 λεπτά. Ένα στατιστικό που αποδεικνύει την αξιοπιστία του Σπόραρ, την οποία, όμως, είναι σημαντικό να αποδείξει την Πέμπτη στο «Απόστολος Νικολαΐδης».