EUROPA CONFERECNE LEAGUE: Πρόκριση με 3αρα για Τέουτα - «Περίπατοι» για Τόρσαβν και Χιμπέρνιανς

Η μεγάλη πρόκριση της Τόρσαβν από τα Νησιά Φερόε με δυο νίκες απέναντι στην Μπούντουτσνοστ ξεχώρισε στην σημερινή βραδιά του Europa Conference League.

Η HB Τόρσαβν από τα Νησιά Φερόε, μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα, επιβλήθηκε και δεύτερη φορά της Μπούντουτσνοστ με 2-0 στο Μαυροβούνιο με τα γκολ των Μοχρ (39′) και Γιόχανσεν (73′ πεν.) και θα αντιμετωπίσουν στον τρίτο προκριματικό γύρο μία εκ των Ντινάμο Τιφλίδας και Μακάμπι Χάιφα (2-1 το πρώτο ματς στην Τιφλίδα υπέρ των Ισραηλινών). Με τη νίκη αυτή τα Νησιά Φερόε ανέβηκαν δυο θέσεις στην βαθμολογία της UEFA προσπερνώντας την Ιρλανδία και την Φινλανδία.

Η Τέουτα από την Αλβανία επικράτησε με 3-0 στην Ανδόρα της Ίντερ Κλαμπ Εσκάλντες στην παράταση (2-0 κ.δ.) και ανέτρεψε το εισβάρος της 2-0 του πρώτου αγώνα. Τα γκολ της πέτυχαν οι Πλάκου (25′ και 80′) και Καλάκου (105+1′ πεν.). Στον τρίτο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει την Σάμροκ Ρόβερς από την Ιρλανδία.

Στο τρίτο και τελευταίο ματς της βραδιάς η Χιμπέρνιανς κέρδισε με 4-2 την Φόλγκορ και σε συνδυασμό και με τη νίκη στο πρώτο ματς με 3-1 απόλαυσε μία άνετη πρόκριση. Ο Ντεγκαμπριέλε άνοιξε το σκορ στο 9′ με την ομάδα από τον Άγιο Μαρίνο όμως να φέρνει «τούμπα» την κατάσταση με τα γκολ των Φεντέλι (28′) και Τζάσεϊ (45+1′). Ο Ντομορόντ ισοφάρισε σε 2-2 στο 47ο λεπτό, ο Ντεγκαμπριέλε έκανε το 3-2 στο 66′ και ο Γκρετς στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Στον επόμενο γύρο η ομάδα από την Μάλτα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ρίγα (Λετ.)-Σκεντίγια (Βμκ.), με τους Λετονούς να έχουν νικήσει με 2-0 στο πρώτο ματς στην έδρα τους.