Bundesliga: Το πρώτο γκολ του Βέρνερ στην επιστροφή του στην Λειψία... βγήκε ξινό

Ο Βέρνερ επέστρεψε στην Γερμανία όμως δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην Λειψία, που έμεινε στο 2-2 με την Κολωνία.

Η Λειψία αν και προηγήθηκε δις και έβγαλε καλή εικόνα στο παιχνίδι με την Κολωνία, τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, στην επιστροφή του Βέρνερ που σκόραρε μάλιστα.

Οι «ταύροι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως η κόκκινη κάρτα του Σομποζλάι κόστισε. Το σκορ άνοιξε στο 36′ ο Τίμο Βέρνερ, με τον Ντίετζ να ισοφαρίζεισ το 40′. Στο δεύτερο μέρος ο Νκουνκού έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, με το τελικό 2-2 να διαμορφώνεται στο 70′ με το αυτογκόλ του Γκβάρντιολ.

Βέρντερ – Στουτγκάρδη 2-2

Ισόπαλο ήρθε το ματς της Στουτγκάρδης με την Βέρντερ με 2-2, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζεται και στα 90′ λεπτά. Ο Φούλγκρουγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 4′, με την Στουτγκάρδη να γυρίζει το ματς.

Αρχικά ο Έντο στο 38′ έκανε το 1-1 και στη συνέχεια ο Σίλας στο 77′ έκανε την ανατροπή, με τον Μπερκ να κάνει το 2-2 στις καθυστερήσεις.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Άουγκσμπουργκ 1-2

Κακό ξεκίνημα για την Λεβερκούζεν που ηττήθηκε και στη δεύτερη αγωνιστική. Το σκορ άνοιξε στο 15′ ο Γιένσεν, με τις ασπιρίνες να ισοφαρίζουν στο 43′ με τον Αράνγκιζ. Το τελικό 2-1 που έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους έκανε ο Χαν στο 82′.

Χέρτα – Άιντραχτ 1-1

Ο Σερντάρ ήταν αυτός που έκανε το 1-0 για την Χέρτα με το ξεκίνημα του αγώνα, όμως τελικά οι «αετοί» κατάφεραν να κάνουν το 1-1 με τον Καμάντα στο 48′.

Χοφενχάιμ – Μπόχουμ 3-2

Η Χοφενχάιμ πήρε την πρώτη της νίκη με τεράστια ανατροπή απέναντι στην Μπόχουμ που προηγήθηκε με δύο γκολ του Ζόλερ στην αρχή. Ο Μπαουμγκάρντνερ και ο Κάμπακ έκαναν το 2-2, με τον Νταμπούρ στο 88′ να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.