Μίλαν - Ουντινέζε: Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά έδειξε γιατί είναι... πρωταθλήτρια

ΑΠΕ - ΜΠΕ

H Mίλαν αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο τελικά κατάφερε να νικήσει με 4-2 την Oυντινέζε και να μπει με το δεξί στην Serie A.

H Μίλαν αν και δυσκολεύτηκε απέναντι για μεγάλο χρονικό διάστημα απέναντι στην Ουντινέζε, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-2 και να μπει με το δεξί στην Serie A.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δέχθηκε ψυχρολουσία, όταν μόλις στο 2ό λεπτό μετά το κόρνερ του Ντεολοφέου, ο Μπεκάο πετάχτηκε και πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι.

Η απάντηση της Μίλαν όμως ήταν άμεση, με τον Τέο Ερνάντες να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 11′ και τον Άντε Ρέμπιτς να σκοράρει με ωραίο πλασέ κάνοντας την ανατροπή μόλις στο 15′.

Πάντως η Ουντινέζε δεν κάθισε με σταυρωμένα τα χέρια και πίεσε για να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσια και τα κατάφερε, με τον Μασίνα να κάνει το 2-2 με υπέροχη κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, νικώντας τον Μενιάν.

Στο δεύτερο μέρος η Μίλαν μπήκε αποφασισμένη και επέβαλλε τους κανόνες της από το πρώτο κιόλας λεπτό της επανάληψης, με τον Μπραίμ Ντίαθ να σκοράρει με κοντινή προβολή.

Οι ροσονέρι πίεσαν έτσι ώστε να πετύχουν ένα ακόμη τέρμα και να κλειδώσουν το ματς, με τον Άντε Ρέμπιτς στο 68′ να μπαίνει δυναμικά στην φάση νικώντας την άμυνα της Ουντινέζε.

Έτσι η πρωταθλήτρια ξεκίνησε με τρίποντο τις υποχρεώσεις της στην Serie A, βάζοντας από νωρίς πίεση στους αντιπάλους της.