Παρί Σεν Ζερμέν - Μονπελιέ: Μαγεία Νεϊμάρ και show των Παριζιάνων

ΑΠΕ - ΜΠΕ

Η Παρί δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μονπελιέ και επικράτησε με 5-2, με τον Νεϊμάρ να σκοράρει δύο τέρματα.

H Παρί Σεν Ζερμέν έκανε πάρτι απέναντι στην Μονπελιέ και πήρε τη νίκη με 5-2 συνεχίζοντας έτσι από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη αγωνιστική, με τον Νεϊμάρ να δείχνει σεληνιασμένος στη νέα σεζόν.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, με την τριάδα Μέσι – Νεϊμάρ – Εμπαπέ που ξεκίνησαν βασικοί, να κρύβει την μπάλα. Η άμυνα των φιλοξενούμενων άντεχε πάντως και κρατούσε με κάποιο τρόπο το μηδέν.

Στο 23′ ο Κιλιάν Εμπαπέ έχασε πέναλτι στερώντας από την ομάδα του να πάρει κεφάλι στο σκορ, κάτι που έγινε λίγο μετά, όταν ο Σάκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Τέσσερα λεπτά μετά η Παρί κέρδισε πέναλτι, με τον Νεϊμάρ αυτή τη φορά να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι έκαναν τρία τα τέρματά τους, με τον Νεϊμάρ να σκοράρει και πάλι με ωραία ενέργεια.

Στο 69′ ο Κιλιάν Εμπαπέ κατάφερε να βάλει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Ο νεοαποκτηθείς Ρενάτο Σάντσες σκόραρε και αυτός για το 5-1, ενώ το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Τσάτο στις καθυστερήσεις.