Παρί Σεν Ζερμέν: Το... στράβωμα του Εμπαπέ με Βιτίνια που έγινε viral

O Bιτίνια δεν έβγαλε πάσα στον Κιλιάν Εμπαπέ σε μία αντεπίθεση της Παρί στον αγώνα με τη Μονπελιέ και ο Γάλλος σταρ σταμάτησε και άρχισε να… περπατάει στο γήπεδο.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στη 2η αγωνιστική της Ligue 1, πετυχαίνοντας μία ακόμα «πεντάρα», αυτή τη φορά κόντρα στη Μονπελιέ (5-2), με σόου του Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος σημείωσε δύο γκολ, ένα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 43ο λεπτό και ένα στο 51′, ενώ ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν τα κατάφερε από την άσπρη βούλα στο 23′, με την ομάδα του να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, για πρώτη φορά φέτος μπροστά στο κοινό του «Παρκ ντε Πρενς».

Τελικά, ο Γάλλος σταρ χρίστηκε σκόρερ στο 69′ διαμορφώνοντας το 4-1, πριν ο νεοαποκτηθείς Ρενάτο Σάντσες ανοίξει λογαριασμό στη νέα του ομάδα, κάνοντας πέντε τα τέρματα των Παριζιάνων στο 87′.

Ωστόσο, ο Εμπαπέ έγινε πρωταγωνιστής σε μία φάση με τον Βιτίνια, που έκανε το γύρο των social media. Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν 2-0 υπέρ της ομάδας του Κριστόφ Γκαλτιέ, ο Πορτογάλος μέσος δεν τον τροφοδότησε σε μία αντεπίθεση και ο Γάλλος άσος αντέδρασε… περπατώντας και σταματώντας να ακολουθεί τη ροή του αγώνα.

Μετά το χαμό και τις επικρίσεις που ακολούθησαν στα social media, ένα δημοσίευμα της Equipe έκανε λόγο για προσωπικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Εμπαπέ τις τελευταίες ώρες και ίσως σε αυτό οφείλεται ότι έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό στον αγώνα κόντρα στη Μονπελιέ.

Aπό την πλευρά του ο τεχνικός της Παρί Σεν Ζερμέν, Κριστόφ Γκαλτιέ, δήλωσε σχετικά:

«Ο Κιλιάν είναι πίσω σε σχέση με την συλλογική προετοιμασία. Ήταν σωματικά αδύναμος και όταν είσαι σωματικά αδύναμος, εκνευρίζεσαι πιο γρήγορα. Ο Κιλιάν δεν είχε παίξει για τρεις εβδομάδες. Αυτόματα, δεν ήταν σωματικά ικανός σε σύγκριση με τους συμπαίκτες του. Είναι παίκτης κορυφαίου επιπέδου, με προσωπικότητα και χαρακτήρα. Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο να εκφράζεται».