Τσέλσι - Τότεναμ: Ο Κέιν σε εκτελεί, ακόμη κι όταν είναι... αόρατος!

AMNA/EPA

Με απίθανο buzzer beater του Χάρι Κέιν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Τότεναμ «έκλεψε» το βαθμό από την ανώτερή της Τσέλσι (2-2) στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της Premier League.

Για τον Αντόνιο Κόντε η επίσκεψη στο «Στάμοφορντ Μπριτζ» ήταν μια… αποστολή συλλογής αποδείξεων. Κι αν το προσωπικό κίνητρο απέναντι στην πρώην ομάδα του να μην έμοιαζε και τόσο σημαντικό, η αναγκαιότητα της «δικής του» Τότεναμ να αποδείξει στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ότι μπορεί να διεκδικήσει με αξιώσεις κάτι περισσότερο από την έξοδο στο Champions League, έμοιαζε με το μεγάλο στοίχημα του απογεύματος.

Ποιο ήταν το πόρισμα που εκδόθηκε; Ότι αν διαθέτεις στη μηχανή σου τον Χάρι Κέιν μπορεί να κερδίζεις βαθμούς ακόμη κι όταν δεν τους αξίζεις. Ακόμη και σε βραδιές που ο Άγγλος επιθετικός δεν υπάρχει για… 95 λεπτά στο χορτάρι. Γιατί αυτό ακριβώς συνέβη στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 με… σενάριο θρίλερ!

Η Τότεναμ βγήκε στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο, η Τότεναμ έμοιαζε να μην βγήκε καν από τα αποδυτήρια. Όσο κι αν αναζητούσε κανείς πιο άνευρη και άχρωμη εμφάνιση των «σπιρουνιών» σε πρόσφατο ντέρμπι της Premier League, δυσκολευόταν να βρει ακόμη και σε αναμετρήσεις στις οποίες το τελικό αποτέλεσμα ήταν από ανεπιθύμητο έως καταστροφικό.

Ο Αντόνιο Κόντε παρακολουθεί απογοητευμένος τους παίκτες του κατά τη διάρκεια του cooling break του πρώτου ημιχρόνου, στο ντέρμπι Τσέλσι – Τότεναμ

Κι όμως! Παρά το γεγονός ότι η Τσέλσι έπαιζε ουσιαστικά… μόνη της στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, το κοντέρ περιορίστηκε μόλις στο 1-0.

Μπορεί σε επίπεδο θεάματος η γκολάρα του Κουλιμπαλί στο 19’ να άξιζε για… τρίποντο (καθώς ο Σενεγαλέζος αμυντικός «κεραυνοβόλησε» με απίθανο βολέ τον Γιορίς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουκουρέγια), μπορεί η προσπάθεια του να… εκτόξευσε από τη θέση του τον Τοντ Μπόλι, δυστυχώς όμως για τον Αμερικανό μεγιστάνα, σε αντίθεση με το αμερικανικό ποδόσφαιρο, στο… ορίτζιναλ, τα γκολ σου δίνουν μόνο έναν… πόντο στον πίνακα του σκορ.

Ο Καλιντού Κουλιμπαλί πανηγυρίζει με σφιγμένη γροθιά το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι, στο ντέρμπι με την Τότεναμ.

Όσο κι αν πίεζαν οι «μπλε», όσο κι αν έφταναν με άνεση σε καταστάσεις πολιορκίας κοντά στα καρέ των συμπολιτών τους, ήταν εμφανής η απουσία ενός φορ περιοχής που θα μπορούσε να αξιοποιήσει καλύτερα τις στιγμές που θα έφτανε η μπάλα στα πόδια του.

Με Μάουντ – Στέρλινγκ – Χάβερτς να εναλλάσσονται διαρκώς στις τρεις θέσεις της επιθετικής τριπλέτας, μπορούσε κανείς εύκολα να αντιληφθεί γιατί στη μεταγραφική ατζέντα του Τούχελ κυριαρχεί το όνομα του Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Ποια επιθετική ενέργεια είχε να αντιπαρατάξει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο; Μια φορά βρήκε… ξέφωτο μπροστά του ο Σον πριν αποχωρήσουν οι ομάδες για την ανάπαυλα, αλλά ο Τζέιμς του… τράβηξε το χειρόφρενο και με ένα κυνικό… μπλοκάρισμα του αντιπάλου του και με τα δύο χέρια έκοψε τη φόρα του Κορεάτη προτού γίνει απειλητικός για την εστία του Μεντί.

Ο Ρις Τζέιμς… γκρεμίζει με τα δύο του χέρια τον Χέουνγκ Μιν Σον κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης Τσέλσι – Τότεναμ

Από την απόλυτη ύπνωση… σε απίθανη κοκορομαχία

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε ξανά υπνωτισμένη την Τότεναμ στο χορτάρι, μόνο που αυτή τη φορά το νωχελικό πρόσωπο της ομάδας του Κόντε φάνηκε να… κοιμίζει και τους ποδοσφαιριστές του Τούχελ.

Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε τη μία ώρα παιχνιδιού. Η είσοδος του Ρισάρλισον στον αγωνιστικό χώρο, έμοιαζε να λειτουργεί με… ξυπνητήρι αφύπνισης για τις δύο ομάδες, οι οποίες -με αποκορύφωμα το… τρελό 60ό λεπτό του ντέρμπι όταν Στέρλινγκ και Κέιν έχασαν με διαφορά δευτερολέπτων απίθανες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες – και τουλάχιστον στην τελευταία μισή ώρα είδαμε κανονικό ντέρμπι. Tι ντέρμπι δηλαδή; Αληθινή… κοκορομαχία!

Στο 69′ Τούχελ και Κόντε λίγο έλειψε να έρθουν στα χέρια στους πάγκους με αφορμή ένα φάουλ στον Χάβερτζ που ζήτησε ο Γερμανός (για μαρκάρισμα του Μπετανκούρ, ο οποίος έστω και ελάχιστα βρήκε μπάλα) κι αυτό γιατί στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα έφτασε στα πόδια του Χόιμπιεργκ και εκείνος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Μεντί και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Πιερ Εμίλ Χόιμπιεργκ πανηγυρίζει μπροστά στους οπαδούς της Τότεναμ το γκολ της ισοφάρισης στο ντέρμπι με την Τσέλσι.

Για εξήντα λεπτά η Τσέλσι έπαιζε μόνη της στο γήπεδο και προηγήθηκε μόλις και μετά βίας 1-0. Η Τότεναμ χρειάστηκε μόλις… εννιά λεπτά από τη στιγμή που εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο χορτάρι για να βρει δίχτυα.

Δίχτυα που δεν κατάφερε να σημαδέψει από μισό μέτρο ο Χάβερτζ στο 75′ στη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία της σεζόν μέχρι στιγμής στην Premier League!

Ο Κέιν «έσβησε» τη ραψωδία του Ρις Τζέιμς

Το παιχνίδι ισορροπούσε πλέον σε μια κλωστή. Κάποιος θα την… έσπαγε! Και με την Τότεναμ αντί να επενδύει στο γκολ της ισοφάρισης να κλείνεται ξανά στο καβούκι της, ο παίκτης που επιχείρησε να βάλει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο ντέρμπι ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, ο Ρις Τζέιμς.

Βλέποντας τον Χάβερτς να πετάει στα σκουπίδια τη δική του… βέβαιη ασίστ, ο διεθνής Άγγλος μπακ χαφ αποφάσισε στο 77′ να πάρει το νόμο στα χέρια του και με δυνατό σουτ έδωσε ο ίδιος εκ νέου το προβάδισμα στην Τσέλσι.

Ο Αντόνιο Κόντε έβλεπε εκνευρισμένος από τον πάγκο να συγγράφεται άλλο ένα κεφάλαιο της… πελατειακής σχέσης που έχει αναπτύξει από την περσινή χρονιά, αλλά αυτό είναι το λιγότερο που πρέπει να απασχολεί τον Ιταλό τεχνικό.

Έλα όμως που ο Χάρι Κέιν δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άγγλος επιθετικός (που χωρίς υπερβολή ήταν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου) νίκησε τον Μεντί και έδωσε έναν ανέλπιστο βαθμό στην ομάδα του αφήνοντας στο φινάλε Κόντε και Τούχελ να… πλακώνονται ξανά μπροστά από τους πάγκους!