Ρεάλ Μαδρίτης: Η πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα ήρθε με ανατροπή

AMNA/EPA

Η Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή, επικράτησε της Αλμερία με 2-1 και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινό πρωτάθλημα της La Liga. Η «χρυσή» αλλαγή του Αντσελότι, ο Αλάμπα, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ μόλις μπήκε στο γήπεδο, σφράγισε το «τρίποντο».

Οι «νεοφώτιστοι» έβαλαν δύσκολα στη «Βασίλισσα», καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα χάρη στο γκολ του Ραμαζάνι και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι πρωταθλητές είχαν ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Βαλβέρδε, Βινίσιους και Μπενζεμά να μη βρίσκουν δίχτυα και τον τερματοφύλακα της Αλμερία, Μαρτίνες να διατηρεί απαραβίαστη την εστία του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κάρλο Αντσελότι ανακάτεψε την τράπουλα, περνώντας στο «Estadio Mediterraneo», τον Μόντριτς στη θέση του Καμαβινγκά και τον Αζάρ αντί του Τσουαμενί (58′), ενώ είχε και δοκάρι με τον Βινίσιους.  Τη λύση στη σθεναρή αντίσταση των γηπεδούχων, έδωσε ο Βάθκεθ, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 61′, έπειτα από μία πολιορκία στην περιοχή του Μαρτίνεζ.

Την ανατροπή υπέγραψε ο Αλάμπα, που αντικατέστησε τον Μεντί (74′), όταν στην πρώτη του επαφή τη μπάλα, έκανε το τελικό 2-1 με εύστοχη εκτέλεση φάουλ και γλίτωσε την πρωταθλήτρια από γκέλα.