Τότεναμ - Γουλβς: «Άγιος» Κέιν... ξανά, την οδηγεί

AMNA/EPA

Ο Χάρι Κέιν έδωσε και πάλι τη λύση στην Τότεναμ, που αν και προβλημάτισε για ένα ημίχρονο, έφτασε στη νίκη με 1-0 κόντρα στην αξιόμαχη Γουλβς. Δύο δοκάρια οι «Spurs» και μία εκπληκτική επέμβαση του Ζοσέ Σα, στα αξιοσημείωτα του αγώνα.

Πιάνοντας καλή απόδοση μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ιβάν Πέρισιτς να είναι καθοριστικός , η Τότεναμ ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης Γουλβς και πήρε το «τρίποντο», χάρη στο γκολ του συνήθη υπόπτου, Χάρι Κέιν.

Οι «Spurs», μετά το επεισοδιακό λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στην Τσέλσι και την ισοπαλία που απέσπασαν στις καθυστερήσεις στο «Στάνφορντ Μπριτζ», υποδέχτηκαν τους «Λύκους», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League.

Oι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν την πρώτη τελική στον αγώνα, όταν ο Γιορίς χρειάστηκε να απομακρύνει το σουτ που επιχείρησε ο Νέβες έξω από τη μεγάλη περιοχή, στο 7′. Η πίεση συνεχίστηκε αλλά η Τότεναμ, αμέσως ανέβασε στροφές και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και παράλληλα την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να βρει πρώτη το γκολ.

Η Γουλβς ισορρόπησε το ματς και κρατούσε τη μπάλα, είχε ωραία κυκλοφορία και συνεργασίες, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ανοίξει το σκορ.  Η απόδοση της Τότεναμ, θύμιζε το παιχνίδι κόντρα στην Τσέλσι, με την τριάδα της επίθεσης να μην μπορεί να βρει διαδρόμους.

Προβληματισμένος ο Αντόνιο Κόντε από την απόδοση των παικτών του

Στο 34′, ο Ντάνιελ Ποντένσε σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ από πλεονεκτική θέση. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το 0-0 να παραμένει, ενώ οι Κέιν, Σον και Κουλουσέφσκι δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, λίγο πριν την ανάπαυλα, η Τότεναμ ανέβασε στροφές και στο 45′, ο Άγγλος φορ, έπειτα από σέντρα του Πέρισιτς, πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζοσέ Σα απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Χάρι Κέιν δεν βρήκε λύσεις για την Τότεναμ και η καλύτερη στιγμή του, ήταν η κεφαλιά στο 45′ που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Ζοσέ Σα

Μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ, δοκάρι για Κέιν και Σον

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιβάν Πέρισιτς συνέχισε να βγάζει ωραίες μπαλιές, όπως αυτή στον αμαρκάριστο Σάντσες στο 48′, που στο ύψος του πέναλτι δεν βρήκε τη μπάλα και απώλεσε ακόμα μία ευκαιρία για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Στη συνέχεια, η Τότεναμ έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 1-0, όταν ο  Κέιν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Σα, μετά από κεφαλιά στο 52′, ο Σον έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να βρει δίχτυα με τον ίδιο τρόπο.

Οι «Spurs» συνέχισαν να είναι απειλητικοί και στα επόμενα λεπτά. Στο 63΄ηταν ο Σον που είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι του Σα.

Γκολ νίκης ο Κέιν στο 64′

Ο καταιγιστικός ρυθμός της Τότεναμ από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έφερε τελικά το γκολ ένα λεπτό αργότερα (64′), όταν ο Κέιν με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέρισιτς, έγραψε το 1-0, σκορ που έμεινε ως το τέλος και χάρισε τη νίκη στους Λονδρέζους.

Αυτό ήταν το 250ό τέρμα του Άγγλου στράικερ με τη φανέλα των «Spurs».