Aτρόμητος -ΟΦΗ 3-1: Με σούπερ Μάριο και ελληνικό κορμό

EUROKINISSI

Ο Ατρόμητος, με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Μάριο Τζαβίδα, νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Super League 2021-22.

O Tζαβίδας, περσινό απόκτημα από την ομάδα νέων του Παναθηναϊκού, ξεκίνησε για πρώτη φορά στην 11αδα και έδειξε ότι μπορεί να φορέσει τα παπούτσια του Ευθύμη Κουλούρη στη σκιά του οποίου βρισκόταν όλη την περασμένη σεζόν. Σημείωσε ένα… σεντεφορίσιο γκολ (39΄) με το οποίο ο Ατρόμητος απάντησε στο 0-1 που είχε πετύχει ο Χουάν Νέιρα (34΄) και κέρδισε το πέναλτι (51΄) που έχασε ο Χουάν Μουνίθ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι.

Ο 18χρονος φορ έμεινε στο τερέν 59 λεπτά πριν δώσει τη θέση του στον Ισλανδό Κάρτανσον. Είναι νωρίς ακόμη αλλά η εμφάνισή του σκόρπισε χαμόγελα στους Περιστεριώτες που βλέπουν την επένδυσή τους να αποδίδει και μάλιστα γρήγορα. Ο Τζαβίδας ήταν ο ένας από τους πέντε Έλληνες που είχε ο Ατρόμητος στην ενδεκάδα του, γεγονός παρήγορο σε μια εποχή που η Super League έχει κατακλυστεί από ξένους.

Ο Μάριος Τζαβίδας πανηγυρίζει το γκολ στον ΟΦΗ

‘Ενας από τους λεγεωνάριους, ο Χουάν Μουνίθ έκανε το  2-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ενώ ο νεοαφιχθείς  Κάρτανσον άνοιξε λογαριασμό στα γκολ σκοράροντας το 3-1 λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι (74΄).

Bεβαίως είναι η αρχή της σεζόν, οι ομάδες ακόμη δένονται και όλος ο κόσμος χαίρεται να βλέπει γκολ. Αλλά τόσο ο Ατρόμητος όσο και ο ΟΦΗ θα πρέπει να βελτιώσουν την αμυντική τους συμπεριφορά, αν θέλουν τα γκολ που σημειώνουν να έχουν αντίκρισμα και να μην πηγαίνουν στράφι.

Στις φάσεις των γκολ οι αμυντικοί όχι μόνο δεν έκαναν τίποτα για να τα αποτρέψουν αλλά με την ολιγωρία τους ήταν σαν να ενθάρρυναν τους επιθετικούς. Ιδιαίτερα στα γκολ των Νέιρα και Μουνίθ οι αμυντικοί κοιτάζονταν μεταξύ τους, θαρρείς και ρωτούσαν ο ένας τον άλλο, «γνωριζόμαστε;»